Lietuvos valiutų valdybai 20 metų

„Pinigai yra per daug rimtas dalykas, kad juos būtų galima patikėti centrinio banko valdininkams”

– Miltonas Friedmanas, Nobelio ekonomikos premijos laureatas

 

2014 m. balandžio 1 d. Lietuvos valiutų valdybos modeliui sukanka 20 metų. Taigi, jau pora dešimtmečių Lietuvos valiuta – litas – yra susieta su užsienio valiuta ir padengta  šimtaprocentinėmis užsienio valiutos atsargomis.

1994 m. įsigaliojęs modelis padėjo stabilizuoti Lietuvos ekonomiką, pažaboti hiperinfliaciją, pinigai Lietuvoje tapo laisvi nuo valdžios kišimosi  ir manipuliacijų.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas, minėdamas šį reikšmingą (ir paskutinį?) Lietuvos valiutų valdybos jubiliejų, skelbia svarbiausius darbus, interviu ir straipsnius šia tema.


 

„[Valiutų valdyba] yra sėkmingo ekonomikos pertvarkymo garantas. Ir tiems, kurie stengiasi tokius pertvarkymus atlikti, ji yra būtina.“ (1993)│Elena Leontjeva, Lietuvos laisvosios rinkos instituto steigėja. LLRI aktyviai dalyvavo kuriant bankininkystės įstatymus ir visada siekė, kad pinigų ūkis būtų skaidrus ir patikimas, o pinigų politika būtų apsaugota nuo politinių ir privačių interesų įtakos.

V

 V

„Reforma buvo sunkiai pasiekta, tačiau ją ir dar kartą pakartočiau” (2004)Adolfas Šleževičius, šeštosios Vyriausybės 1993-1996 premjeras. Būtent jo vadovaujamas kabinetas pasiūlė ir įgyvendino šiandien bene sėkmingiausia ekonomikos reforma laikomą valiutų valdybos sistemos įvedimą.

„Šiuo metu visos šalys išgyvena sunkumus dėl pasaulio ekonomikos krizės. <…> reikalai būtų kur kas prastesni, jei Lietuva neturėtų valiutų valdybos” (2009)Ekonomikos profesorius Steve H. Hanke, vienas iš valiutų valdybos autorių

V

 


 

Aktualūs darbai valiutų valdybos tema:

 

1991 Keičiame rublį Lietuvoje: tikri pokyčiai prieš pseudoreformą│1991-ieji. Stabilios valiutos Lietuvoje poreikis buvo didesnis nei bet kada anksčiau. Tačiau tuometiniai Lietuvos banko ir Lietuvos Vyriausybės veiksmai to link tikrai nevedė.1991 m. rugpjūčio pradžioje premjero G. Vagnoriaus kvietimu Lietuvoje apsilankė JAV  ekonomistai Kurt Schuler, George A. Selgin ir Joseph Sinkey Jr. G. Selgin ir  K.Schuler Lietuvoje jau buvo lankęsi anksčiau (1990 m. spalį). Susitikimuose su  prezidentu ir premjeru jie aptarė pinigų reformos siūlymus. Šiame straipsnyje autoriai paaiškina, kaip Lietuva gali sėkmingai sukurti patikimą valiutą, kuri pakeis rublį. SKAITYKITE (anglų k.) >>> V 1993 Neradikali, bet būtina pinigų ir bankų reforma│1993 metais LLRI steigėja E. Leontjeva sakė: „Tai iš tikrųjų nėra pati radikaliausia reforma ir būtent todėl tikimybė ją įgyvendinti yra gana tvirta. Ji leidžia įgyvendinti principą „kiekvienas sumoka pats“ ir taip geriausiai atitinka perėjimo prie rinkos ekonomikos logiką. Neleisdama Vyriausybei skolintis iš centrinio banko, ši reforma priverčia Vyriausybę ieškoti ne tariamų būdų išlaidoms mažinti, pasiryžti privatizuoti – ne tik valstybę alinančias įmones, bet ir „įprastas“ jos funkcijas. Todėl ši reforma yra sėkmingo ekonomikos pertvarkymo garantas.“ SKAITYKITE >>>

Valiutų valdyba – kas tai?

Valiutų valdybasistema, kuomet šalyje vietinė valiuta emituojama ją visiškai padengus rezervine valiuta, prireikus vietinę valiutą galima fiksuotu kursu laisvai konvertuoti į rezervinę valiutą (rezervinė valiuta – tai konvertuojamoji užsienio valiuta arba pasirinkta stabilios vertės prekė, pvz., auksas).

V. Žukauskas. Lietuvos valiutų valdybos modelis – kas, kaip ir kodėl? >>>

S. Šiaudinis. Požiūrio į šiuolaikines valiutų valdybas raida per dešimtį šio modelio gyvavimo metų Lietuvoje >>>

 


Aktualūs interviu:

S. Hanke: Reikalai būtų gerokai prastesni, jei Lietuva neturėtų valiutų valdybos (2009) >>>

E. Leontjeva. Valiutų valdyba padėjo išlaikyti patikimus ir neliečiamus pinigus (2004) >>>

G. Nausėda. Valiutų valdyba buvo tik viena iš daugelio pinigų politikos alternatyvų (2004) >>>

A. Šleževičius: Reforma buvo sunkiai pasiekta, tačiau ją ir dar kartą pakartočiau (2004) >>>

Žemiau rasite su šia tema susijusius kitus LLRI darbus ir komentarus chronologine tvarka: