Po spalio 14-osios nakties rinkimų šurmulys atslūgsta. Rinkėjams dar pora savaičių būna dėmesingi vienmandatininkai, o spalio pabaigoje partijos rinkėjams atsuka nugarą ir dėlioja būsimų koalicijų pasjansus. Šitos politinės dėlionės yra baigiamoji opera buffa dalis, po jos turėtų prasidėti ir pirmieji naujojo Seimo darbai.
Naujas Seimas paprastai darbus pradeda nuo biudžeto tvirtinimo. Per kelias savaites sužinoti, ką slepia kiekviena ankstesnės Vyriausybės parengto biudžeto eilutė, tiesiog neįmanoma. Todėl reikalavimas „minimum“ 2013 m. biudžeto išlaidoms – jos neturi absoliučia suma viršyti 2012 m. biudžeto išlaidų. Programa „maksimum“ – biudžeto išlaidos turi būti mažinamos, kad mažėtų deficitas ir nereikėtų skolintis.
Gelžbetoninė taisyklė – jokie mokesčiai neturi būti keliami. Dėl šio principo neturėtų būti net klausimų – visos partijos teigia, kad mokesčių stabilumas – svarbus jų pranašumas.
Antras būtinas dalykas ir įmanomas nuveikti per pirmąjį naujojo Seimo mėnesį – tvirtinant biudžetą pašalinti iš jo „nuostolingus“ mokesčius, kurių administravimas gali kainuoti daugiau nei gautos įplaukos. Gyventojams numatomas nekilnojamojo turto mokestis, iš kurio planuojama surinkti apie 16 milijonų litų, – pirmas kandidatas. Antrasis – paveldimo turto mokestis, iš kurio planuojama surinkti vos 3,4 mln. litų.
Metai eina į pabaigą, įmonės planuoja kitų metų biudžetus ir nežino, ar 2013 m. nustos galioti inovacijų neapmokestinimas pelno mokesčiu. Jei dabartinis Seimas nepratęs šios taisyklės taikymo – tai turi skubos tvarka padaryti būsimas Seimas, kad investuotojai būtų išvaduoti iš nežinios.
Šiandieniniai dirbantys žmonės (t. y. būsimieji pensininkai) nekantriai laukia, ką Seimas nuspręs dėl kaupimo privačiose jų sąskaitose. Jei dabartinis Seimas paskutinėmis savo darbo dienomis ims ir pasirinkusiems kaupti faktiškai pakels „Sodros“ įmoką 2%, būsimojo Seimo užduotis – atšaukti įstatymus, kol šie neįsigaliojo ir nepridarė negrąžinamos žalos.
Jei vis dėlto dabartinis Seimas atsispirs griovimo pagundai, būsimas Seimas turėtų imtis pačios „Sodros“ pertvarkos. Pirmas darbas – sujungti „Sodros“ ir GPM įmokų administravimą. Antrasis – peržiūrėti draudimo rūšis, atskirti šalpą nuo draudimo – ilgas, sunkus darbas, bet jį būtina pradėti.
Pirmojo mėnesio darbų planą turėtų vainikuoti reikiamas permainas numatantis Darbo kodekso pataisų projektas – visur apsvarstytas ir palaimintas, tačiau, mūsų nelaimei, atsidūręs Seimo darbotvarkėje per patį opera buffa įkarštį. Dabar temperatūra nukrito, tad Seime esantį Darbo kodekso pataisų projektą būtina „įgalinti“ nuo 2013 m.
Dėl šių itin aktualių darbų partijos neturėtų ginčytis. Juk kai kurių sprendimų nepriėmė, nes negi prieš pat rinkimus keisi Darbo kodeksą ar imsiesi tokių „smulkmenų“, kaip investicijų neapmokestinimas ir smulkmės mokesčiai? Kai kuriuos sprendimus – dėl pensijų fondų – skubėjo priimti dėl „pliuso“. Kad valstybės finansai turi būti geros būklės – taip pat niekas neabejoja. Naujas Seimas – nauja pradžia, o kai ji gera, nenaktinė, tai jau ir pusė darbo.
Nuomonė publikuota – dienraštyje „Verslo žinios” ir portale vz.lt