Lietuvos laisvosios rinkos instituto pastabos dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. liepos 8 d. nutarimo Nr. 511 „Dėl biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos tobulinimo“ pakeitimo projekto Nr. 14-12601
Projektas Nr. 14-12601 pareikalautų didinti biudžeto išlaidas 101,9 mln. Lt (29,5 mln. eurų), todėl Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) nepritaria šiam projektui ir siūlo jo neteikti Vyriausybei.
Projektu siūlomas biudžeto išlaidų didinimas būtų žalingas ir pavojingas, ypač turint omenyje, kad šiuo metu svarstomas 2015 m. valstybės biudžeto projektas jau dabar kelia nerimą dėl šių priežasčių:
- Numatytas išlaidų augimas sudarys 1,4 mlrd. Lt (408 mln. eurų) arba net 6 proc. Tai reiškia, kad viešojo sektoriaus teikiamos paslaugos brangs net penkis kartus daugiau, nei Finansų ministerijos prognozuojamas bendras kainų augimas (1,2 proc.). Tad jau dabar numatytas pernelyg didelis biudžeto išlaidų augimas.
- Vyriausybės Seimui pateiktame biudžeto projekte buvo numatyta, kad pajamos augs 1,2 mlrd. Lt (343 eurų), t.y. 5,2 proc. Į didesnes pajamas buvo įskaičiuota apie 200 mln. Lt, kurie būtų gauti panaikinus PVM lengvatą šildymui. Kadangi Seimas nusprendė šios lengvatos nenaikinti, biudžeto pajamos bus mažesnės nei suplanuota Vyriausybės pateiktame biudžete.
- Vyriausybė siulė valstybės biudžeto deficitą didinti 26 proc. – nuo 940 mln. Lt (272 mln. eurų) šiemet iki 1 mlrd. 180 mln. Lt (342 mln. eurų) 2015 m. Kadangi nuspręsta nenaikinti PVM lengvatos šildymui, tikėtina, kad valstybės biudžeto deficitas bus dar didesnis ir gali siekti 1,4 mlrd. Lt Šiuo metu Lietuvos skola sudaro beveik 49 mlrd. litų, per pastaruosius 6 metus ji patrigubėjo. Visos palūkanos už valstybės skolą šiemet sudarė beveik 2,3 mlrd. litų, o tai daugiau nei du kartus viršija Lietuvos skiriamas lėšas krašto apsaugai. Didesnė valstybės skola reiškia daugiau išlaidų palūkanoms, didesnius mokesčius ir supančiotą ekonomikos augimą ateityje.
- Biudžeto projektas paruoštas remiantis Finansų ministerijos prognoze, kad 2015 m. Lietuvos BVP augimas sudarys 3,4 proc. Valstybės Kontrolės išvadoje dėl biudžeto projekto konstatuojama, kad PVM, akcizų, pelno ir gyventojų pajamų mokesčių prognozės yra pernelyg optimistinės. Jeigu nepasitvirtintų optimistinės pajamų prognozės, būtų užprogramuotas biudžeto deficito ir skolos augimas.
Dėl šių priežasčių siūlome atsisakyti šio projekto.