Dabartinės valdančiosios partijos į rinkimus įėjo su pažadais tobulinti mokesčių sistemą. Pusė kadencijos jau praėjo, tačiau esminių pokyčių nematyti. Nors apie mokesčių reformos aktualumą kalbama nemažai, mūsų valdžios atstovai tesako: „Mokesčiai didinami nebus.“ Bet juk kalbame ne apie mokesčių didinimą ar mažinimą, o apie sistemos tobulinimą. Sistemos, kuri mums leistų pradėti gyventi geriau ir kokybiškiau. Kaip tai reikėtų daryti?
Apie tai – LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas Laisvosios bangos radijo laidoje Vektorius savo nuomonę pateikia.
– Audrys Antanaitis, laidos vedėjas. Tam, kad mokesčių sistemą tobulintume ar ją reformuotume, turime būti ne visai patenkinti dabartine. Kokią mes ją turime dabar? Kiek ji tinka vartotojams, kiek sistema atitinka laikmetį ir kiek neatitinka?
– Žilvinas Šilėnas. Pradėsiu nuo to, kad mokesčių sistema pirmiausia turi būti skaidri ir aiški, kad žmonės žinotų, kiek jie sumoka mokesčių. Lietuvoje ir yra ta problema, kad dauguma žmonių nežino, kiek jie iš tikrųjų sumoka mokesčių nuo atlyginimo. Todėl mes ir esame pradėję projektą Moku mokesčius, kuris viską paaiškina, pvz., jei žmogus gauna 2 000 litų į rankas, tai per mėnesį jis sumoka 1 400 litų mokesčių. Tai ta vadinama darbdavio dalis, sveikatos draudimas ir pajamų mokestis. Tuos 2 000 litų išleidi visokioms reikmėms kartu mokėdamas mokesčius, pvz., pusė benzino kainos yra mokesčiai, 9 litų cigarečių pakelio kainoje 7 litus sudaro mokesčiai. Ir tam, kad diskutuotume, tie mokesčiai dideli ar nedideli, pirmiausia reikia žinoti, kiek jų sumokame. Pirminio pavyzdžio žmogus per metus sumoka apie 22 000 litų mokesčių.
Visą laidos įrašą galite išklausyti ČIA.