Užduotys moksleiviams: kaip mobilųjį telefoną iškeisti į Porche?

Visi žino istoriją apie vieną raudoną sąvaržėlę, kurią kanadietis iškeitė į nuosavą namą. Tačiau ar girdėjote apie septyniolikmetį vaikiną, kuris seną mobilųjį telefoną išmainė į prabangų automobilį – Porche Boxter? Žinoma ne iš karto ir ne per vieną naktį.

Viskas prasidėjo nuo to, kad dar būdamas penkiolikos Stevenas Ortizas užsiregistravo Craigslist tinklalapyje ir jo lankytojams pasiūlė į ką nors mainyti jo turimą mobilųjį telefoną (beje, jį vaikinas buvo gavęs dovanų). Pirmasis sandoris įvyko ir Stevenas gavo iPad grotuvą. Šį išmainė į motociklą (!). Motociklas buvo išmainytas į Macbook Pro kompiuterį. Kompiuteris į 1987 m. Toyotą automobilį. Beje, vaikinui tuomet buvo 15 m. ir jis dar neturėjo vairuotojo pažymėjimo. Toyotą Stevenas išmainė į golfo automobilį. Golfo automobilį į senovinį automobilį Ford Bronco. O šis buvo išmainytas į prabangų Porche Boxter 2000. Keista? Neįtikėtina? Norisi pakartoti?

Panašių istorijų vis daugėja. Jų apstu ir Lietuvoje. Žinoma, tikrai ne visos jos tokios sėkmingos ir nuoseklios kaip mobiliojo ar savaržėlės mainų istorijos. Tačiau mainytis daiktais tampa vis populiariau. Tam kuriami įvairūs intertiniai tinklalapiai, žmonės turintys panašių interesų buriasi į bendruomenes, kurių nariai turi galimybę nenaudojimus daiktus išmainyti į tai, ko jiems reikia.

Verslininkai tarpusavyje mainosi paslaugomis. Restoranai siūlo savo klientams atsiskaityti ne pinigais, bet produktais. Įsivaizduok, užsisakai vakarienę dviems, o už ją sumoki pintine pomidorų iš savo daržo. Ar tai reiškia, kad žmonės žengia žingsnį atgal? Į natūrinių mainų laikus, kai pinigų nebuvo ir vienintelė išeitis gauti tai ko neturi buvo mainyti daiktą į daiktą?

Kodėl žmonės mainosi? Kaip atrodytų pasaulis be mainų? Kodėl vieniems pavyksta sąvaržėles ir senus telefonus išmainyti į namus ir automobilius, o kiti net pieštuko į tušinuką neišmainytų?

4.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kam išvis mainytis? MAINAI (exchange) – prekių, paslaugų keitimas į kitas prekes ar paslaugas, įskaitant pinigus. Mobiliojo telefono ir sąvaržėlės istorijos įkvėpia, tačiau jos tėra iliustratyvus pavyzdys to ką kiekvienas kasdien veikia. Prie mainų visi yra taip pripratę, jog to net nepastebi. Spėk, kada šiandien pirmą kartą dalyvavai mainuose? Atsikėlęs ryte turbūt užsidegei šviesą kambaryje – štai ir pirmieji dienos mainai, keitei pinigus į elektrą. Iki šio momento, kai skaitai šią pastraipą jau esi atlikęs daugybę mainų – naudojai vandenį, dujas, pusryčiavai, naudojaisi internetu, mobiliojo ryšio , važiavai troleibusu.

4.2

Kiekvienas galėtų gyventi nesimainydamas su niekuo jeigu tik norėtų. Kaip atrodytų toks gyvenimas? Labai panašiai kaip žmogaus patekusio į negyvenamąją salą. Viską ko mums reikia turėtume pasigaminti patys, taigi apie tokias paslaugas kaip elektra, vandens tiekimas į namus, modernios sveikatos paslaugos, technologijos, įvairus maistas, knygos ir taip toliau galėtume tik pasvajoti. Išgyventi galbūt ir sugebėtume, tačiau tai būtų panašiau į kovą dėl išlikimo nei šiuolaikinį gyvenimą.

4.3

Mainai pasaulyje atsirado supratus darbų pasiskirstymo naudą. Žmonės suvokė, kad darydami tai, kas jiems geriausiai sekasi ir kame turi daugiausiai patirties gali padaryti daugiau, greičiau, geriau ir pasikeisti darbo rezultatais su kitais. Tokiu būdu visi gauna daugiau. Lygiai taip pat kaip namuose, daug greičiau susitvarkysi, jeigu vienas šeimos narys plaus indus, kitas siurbs kilimus, o trečias nuvalys dulkes, nei tokiu atveju jei kiekvienas visko darytų po truputį. Būtent toks veiklos pasirinkimas yra darbo pasidalinimas.

Pasirinkdami tai, ką geriausiai mokame daryti ir mainydamiesi savo sukurtomis prekėmis ar paslaugomis su kitais žmonėmis, sugebame gyventi daug geriau nei stengdamiesi viskuo apsirūpinti patys. Sveikatos priežiūrą patikime gydytojui, mobilųjį telefoną mums sukuria Silicio Slėnio genijai, o mes mainais siūlome tai ką mokame geriausiai.

Kurioje vietoje būtum mobiliojo telefono mainus nutraukęs?

Žiūrėk vaizdo įrašą: https://goo.gl/TKKIBH

Kaip manai, ką į ką išmainyti buvo sudėtingiausia? Galbūt neracionalu atrodo tai, jog kažkas savo motociklą iškeitė į iPad grotuvą. Tačiau situacija tokia, kad žmogus garaže turėjo motociklą, kuris jam buvo visiškai nereikalingas, jis nei vairavimo teisių, nei noro juo važinėti visiškai neturėjo. Motociklas tik užėmė vietą ir rinko dulkes. O štai grotuvas jam jau seniai buvo būtinas tam, kad praskraidintų ilgas keliones į darbą. Taigi, pamatęs pasiūlymą jis be galo apsidžiaugė – pagaliau turėsiu grotuvą, o dar ir tuo motociklu atsikratysiu!

Taigi, mainai įvyksta tik tuomet jei besimainantys žmonės tuos pačius dalykus vertina skirtingai. Jei visi labai vertintų iPad‘us, į nieką jų nekeistų tai ir ši istorija būtų pasibaigusi pirmuoju sandoriu.

Tai, kurioje vietoje mainus būtum nutraukęs priklauso nuo tavo galutinio tikslo. Jei tiesiog nori išmėginti savo jėgas natūriniuose mainuose – pakaks ir kelių sėkmingų sandorių. Tačiau jei tavo tikslas – pakartoti ir pagerinti vienos raudonos sąvaržėlės mainų istoriją – teks siekti kuo didesnio, kuo įspūdingiau ir nerealiau atrodančio objekto pvz. Porche. Sutiksi, kad Porche skamba geriau nei Ford. Dėl skirtingų dalykų vertinimų atsiranda ir skirtingi tikslai.

Šią paprastą gyvenimišką tiesą, kad tuos pačius daiktus žmonės vertina skirtingai, atspindi subjektyviosios vertės dėsnis: daiktas yra vertas tik tiek, kiek žmogus mano, kad daiktas yra vertas. Kasdieniame gyvenime svarbu pasiekti tave tenkinantį rezultatą, o ne kuo blogesnį daiktą išmainyti į kuo geresnį.

NATŪRINIAI MAINAI (barter) – nepiniginis ketimasis prekėmis ar paslaugomis.

4.4

Ar kiekvienas galėtų telefoną iškeisti į Porche?

Ši ir panašios istorijos yra sėkmės ir didelio darbo rezultatas.

Sėkmės, nes dėl galutinio rezultato niekada negali būti tikras, tikrovėje veikia daug faktorių: motociklą išmainius į kompiuterį gali nebepavykti šio iškeisti į ką nors vertingesnio. Be to mainydamasis nežinai ar gausi tikrai kokybišką ir veikiantį daiktą.

Didelio darbo, nes S. Ortizas keitė ne tik daiktą į daiktą, jis taip pat keitė ir savo laiką, pastangas, sprendė kaip poreikius sujungti su ištekliais. Jis sugalvojo idėją, įdėjo skelbimą, ieškojo mainų objektų ir sugebėjo juos sėkmingai keisti. Taigi, negalima ignoruoti asmeninio S. Ortizo indėlio į šią istoriją. Jis sugebėjo surasti tokius žmones, kurie norėjo keistis. Jei nebūtų stengęsis, galbūt mainai būtų užsibaigę ties grotuvu ir iš istorija būtų niekam neįdomi.

Kaip greičiau ir paprasčiau gauti Porche?

Kyle‘as, pradėjęs nuo sąvaržėlės, mainėsi metus, kol gavo namą. Iki to, kad gautų Porche Stevenui teko paplušėti 2 metus.

Mainai kainavo ne tik daug laiko, bet ir nemažai pastangų – reikėjo žmonių, kurie norėtų jų turimų daiktų ir galėtų pasiūlyti ką nors geresnio. Reikėjo rizikuoti nieko nebegauti arba gauti nekokybiškus daiktus, kurių nebepavyktų į nieką išmainyti. Ir žinoma, mainai užėmė tikrai daug laiko. Žymiai greičiau, paprasčiau ir patogiau būtų buvę namą ar Porche tiesiog nusipirkti. Ir tai būtų lygiai tokie patys mainai. Pinigai būtų išmainyti į reikiamus daiktus. Prieš tai savo darbą išmainius į pinigus. Bet apie tai sekančioje pamokoje.

  1. Mainai vyksta, nes žmonės tuos pačius daiktus vertina skirtingai.
  2. Mainyti gali tik tuos daiktus, kurie yra tavo nuosavybė.
  3. Abi besimainančios pusės visuomet yra laimėtojos.
  4. Natūrinius mainus palengvino pinigai.

UŽDUOTIS: kuriose situacijose vyksta mainai, o kuriose – ne? Jei taip, kas į ką yra mainoma?

  1. Gatvės muzikantai visą vakarą nemokamai grojo miesto gatvėse.
  2. Už pernakt nutapytą paveikslą dailininkas gavo 50 000 eurų.
  3. Verslininkas mokyklai padovanojo 10 naujų kompiuterių.
  4. Ieva padėjo draugams organizuoti labdaros projektą.
  5. Tomas visiškai neturėjo pinigų, todėl pardavė savo dviratį Jonui.
  6. Dėl prastų pažymių tėvai Linai liepė parduoti mobilųjį telefoną.
  7. Lažybų punkte Jonas pralošė viso mėnesio atlyginimą.
  8. Ona buvo skolinga Linai, todėl padėjo jai pasiruošti matematikos testui.
  9. Juozas atsisakė gerai apmokamo darbo, kad galėtų daugiau laiko skirti šeimai.

Pasitikrink! Atsakymų gairės: goo.gl/brgMAo