Atsiliepdamas į visuomenės diskusiją dėl karantino teisėtumo, jo trukmės ir atlyginimo būdų, Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) pateikė Vyriausybei, Seimui ir kitoms valdžios institucijoms pirmo karantino metu parengtą ir šioms institucijoms adresuotą analitinę medžiagą.
„Vienintelis sprendimas, kuris gali atgaivinti pasitikėjimą ir santarvę tarp žmonių ir valdžios, yra sutarimas traktuoti karantiną kaip nuosavybės teisių suvaržymą, teisingai už tai atlyginant, – sako LLRI prezidentė Elena Leontjeva. – Neišsprendus šio esminio klausimo, ir Vyriausybę, ir visuomenę kamuos išvestiniai ginčai, kuriems rasti visas puses tenkinančio sprendimo neįmanoma.“
LLRI teigimu, būtų tikslinga būtent taip traktuoti karantiną, nelaukiant teismų išaiškinimų, nes bylinėjimasis su piliečiais nepridės tarpusavio pasitikėjimo. „Teisingas atlyginimas galėtų būti nustatytas kaip proporcinga įprastų pajamų dalis ir užtikrinamas besąlygiškai ne kaip parama ar kreditas, bet būtent kaip kompensavimas, – pabrėžia LLRI prezidentė. – Tai užtikrintų greitį ir skaidrumą, apsaugotų ekonomiką nuo sukrėtimų ateityje ir užtikrintų visuomenės solidarumą.“
Leontjeva pastebi, kad nevėlu, prasminga ir tikslinga siekti tokio ar panašaus sutarimo dėl proporcingo atlyginimo už nuosavybės teisių suvaržymus. Fundamentalus ir visuotinas sprendimas leistų, prireikus, ir ateityje skelbti karantiną ar kitus suvaržymus, tikintis visuomenės palaikymo ir nesiskaldymo.
„Pateikėme valdžios institucijoms praėjusių metų pavasarį parengtą medžiagą, nes jos esminiai principai yra nepasenę ir aktualūs šiandien. Būtina atkurti santarvę ir pasitikėjimą tarp valdžios institucijų ir nukentėjusiųjų žmonių“, – sako E. Leontjeva.
Su analitine medžiaga galite susipažinti šioje nuorodoje.