Žmonėms ir politikams kyla klausimas, kodėl negalima laisvai išeiti iš antros pensijų kaupimo pakopos. Raginama tokį laisvą išėjimą įteisinti. Įteisinti jį, žinoma, galima, bet reikia suprasti, kad taip bus sugriauta ir ši pakopa, ir tuo pačiu – ant kelių atramų stovinti pensijų sistema.
Elena Leontjeva yra Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentė.
Paprognozuokime, kas nutiktų, jeigu laisvas išėjimas būtų įteisintas. Dalis žmonių atsiimtų lėšas, kiti vis dar kauptų, o Finansų ministerija imtų skelbti pavojų, kad atsirado mokesčių spraga – į antrą pakopą galima pervesti neapmokestintas pajamas, o paskui, panorėjus, jas išsimokėti. Nesunku nujausti, kad įmokos netrukus būtų apmokestintos ir… Realiai, antra pakopa būtų sunaikinta! Juk kaupti apmokestintas pajamas ir šiandien gali bet kuris pilietis, ir įsigyti už savo pajamas gali ką tik nori – ar nekilnojamąjį turtą, ar aukso monetas, ar meno kūrinį.
Bet visa esmė ir slypi tame, kad įmokoms į privatų pensijų kaupimą turi galioti ne blogesnės sąlygos, negu Sodros įmokoms. Ir jeigu žmonės nepatenkinti menka pensijų fonde sukaupta suma, tai kaltas ne fondas ir ne rinka. Pensijos mažos, nes politikai nuolat mažino įmokų dydžius ir kaitaliojo taisykles. Tad ir sprendimas yra ne laisvas pasitraukimas iš fondo, o galimybė atidėti pensijai adekvačią pajamų dalį – ne menkus, apkarpytus 3 procentus, kurie ir padaro privačią pensijų sistemą nepatrauklia. Pagal pasaulio praktiką, adekvati įmoka į privatų kaupimą turėtų siekti apie 10 procentų „ant popieriaus“ gaunamų pajamų. Maždaug tiek, kiek dabar yra skiriama Sodros pensijai. Kai privačiam senatvės aprūpinimui skiriama net trigubai mažiau, nenuostabu, kad ir privačiai sukauptos pensijos atrodo žmonėms tokios menkos. Tad mūsų užtikrintai senatvei reikia ne taisyklių kaitaliojimo, o tvarumo. Pasitikėjimo, kad jeigu aš, kaip pilietis, perimu dalį rūpesčio iš valstybės, ji gerbs mano apsisprendimą ir nepridės nesaugumo ten, kur tikslas yra – saugumas ir stabilumas.
Jeigu idėja leisti laisvą išėjimą iš antros pakopos būtų įteisinta, mokesčių režimas netrukus – panaikintas. Tuomet žmogus galės atidėti pensijai tik apmokestintas pajamas, vaizdžiai kalbant, nebe šimtą eurų, o šešiasdešimt – sumokėjęs visus mokesčius. Trečiai pensijų pakopai ir kaupiamajam gyvybės draudimui taip pat jau parengtas nuosprendis – Seimui pateiktame mokesčių pakete siūloma panaikinti galiojantį mokesčių atskaitymą, ir norinčiam apsidrausti žmogui vėlgi teks pakloti lėšas iš jau apmokestintų pajamų. Tų lėšų bus žymiai mažiau, ir apdraustųjų žmonių skaičius mažės. Taip, pakopa po pakopos, mus atpratins rūpintis savo ateitimi ir senatve.
Vėl tapsime Sodros įkaitais, kaip kad buvo mūsų tėvai ir seneliai.
Originaliai publikuota LRT.