Gegužės mėnesį, Lietuvoje minint Pagarbos mokesčių mokėtojams ir buhalterių dienas, Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos (LBAA) prezidentė Daiva Čibirienė pabrėžia, kad tiek jos profesijos atstovams, tiek mokesčių mokėtojui itin daug problemų kelia nekokybiškai parengti įstatymai ir besikeičiantis jų aiškinimas.
„Esminė problema, su kuria susiduriame tiek mes, tiek mokesčių mokėtojai – ta, kad nors teisės aktai nesikeičia, keičiasi jų išaiškinimai ir komentarai“, – Žinių radijo laidoje „Ekonomika šiandien“ sakė LBAA prezidentė.
Kaip pavyzdžius ji pateikė tai, kad praėjusiais metais teismas patvirtino, kad Valstybinė darbo inspekcija neteisingai aiškina atostogų nubraukimo tvarką, Valstybinė mokesčių inspekcija keitė pajamų pripažinimo natūra aiškinimą, „Sodra“ – nuomonę dėl savanoriško draudimo.
„Nuo 2018 m. iki šiol galvojome, kad yra savanoriškas draudimas mažosioms bendrijoms, individualią veiklą vykdantiems asmenims ir individualioms įmonėms. O pasirodo, jo nėra. Nors įstatymas nesikeitė, „Sodra“ pakeitė jo išaiškinimą ir nuo metų pradžios stažas už 2023 m. nebebus užskaitomas“, – kalbėjo D. Čibirienė. Pasak jos, „Sodra“ jį užskaitytų tik tokiu atveju, jei šitie asmenys buvo deklaravę Valstybinei mokesčių inspekcijai apmokestinamąsias pajamas, nuo kurių yra skaičiuojamos „Sodros“ įmokos.
Tokių situacijų, kai mokesčių administratorius, turintis užtikrinti teisės akto taikymą, paaiškina jį neteisingai arba negali jo paaiškinti, o kaltas lieka mokesčių mokėtojas, LBAA prezidentės teigimu, pasitaiko nuolat.
„Tai rodo institucijų nepagarbą mokesčių mokėtojams. Dviprasmiški teisės aktai turėtų būti traktuojami mokesčių mokėtojo naudai, deja, dažnai atsitinka priešingai. Tai yra stipru ir nesaugu, tai yra nepagarba mokesčių mokėtojui. Valstybė turėtų stengtis, kad tokių atvejų nebūtų. O jei tokių yra, kai apgaunamas ne vienas, o tūkstančiai žmonių, valstybė turėtų keisti teisės aktus ir siekti, kad situacija nesikartotų“, – sakė ekspertė.
Anot D. Čibirienės, pasikeitus teisės aktų aiškinimams ar komentarams, valdžios institucijos turėtų perspėti ir aiškiai informuoti mokesčių mokėtojus apie bet kokius pakeitimus, ypač įvykdytus atgaline data.
„Antras veiksmas, kurio jos visai nedaro, tai kreiptis į jas kuruojančias ministerijas su pasiūlymu keisti teisės aktą, kad jame būtų aiškiau paaiškintos diskusijas keliančios nuostatos“, – sakė D. Čibirienė pridurdama, kad tai leistų išvengti kylančių nesusipratimų ir ginčų.
Viso pokalbio klausykite šioje nuorodoje.