Konstitucinio Teismo (KT) sprendimas nustato pareigą padidinti įmokų dydį ir kompensuoti sumažintas įmokas. To nepadarius, įmokų sumažinimas prieštarautų Konstitucijai. Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) ragina Vyriausybę atstatyti įmokas iki 5,5 proc. ir neužkrauti pačios sukurtos problemos būsimai Vyriausybei.
LLRI vyresniosios ekspertės Kaetanos Leontjevos teigimu, Konstitucinis Teismas aiškiai pasakė, kad Konstitucija šiuo atveju nepažeista tik dėl to, kad yra nustatyta Vyriausybės pareiga pasibaigus valstybėje susidariusiai ypatingai padėčiai, Seimui pateikti įstatymų projektus dėl įmokos tarifo didinimo ir kompensavimo. „Nors Vyriausybės atstovai akcentuoja įmokos tarifo sumažinimo teisėtumą, jie nutyli žmonėms antrą KT sprendimo dėmenį – kad mažinimai turi būti atstatyti ir kompensuoti. Tuo metu sunerimusiai visuomenei būtent šis antras dėmuo yra svarbiausias,“ – atkreipia dėmesį K. Leontjeva.
„Kuo ilgiau bus delsiama padidinti ir kompensuoti įmokos tarifą, tuo didesni įsipareigojimai guls ant „Sodros“ pečių ateityje. Vargu ar „Sodros“ padėtis artimiausiu metu gerės, todėl įmokų atstatymas neturėtų būti atidėliojamas. Kartu su tai numatančiais įstatymų pataisų projektais Vyriausybė taip pat turėtų pateikti aiškų ir teisingą sumažintų įmokų kompensavimą. Raginame Vyriausybę tai padaryti teikiant 2013 m. „Sodros“ fondo biudžeto projektą – tokiu būdu šis svarbus klausimas nebūtų nukeliamas būsimai valdžiai, o sprendžiamas dar to paties ministrų kabineto, kuris ir pasiūlė sumažinti pervedimus į žmonių asmenines sąskaitas,“ – rekomenduoja ekspertė.
„Byloje dėl „Sodros“ pensijų sumažinimo KT taip pat pasisakė, kad jos turi būti grąžintos į ankstesnį lygį, kai pasibaigs ypatinga ekonominė padėtis. Primename, kad jau šiemet „Sodros“ pensijos buvo visiškai sugrąžintos į ikikrizinį lygį. Tą patį jau tada buvo būtina daryti su pervedimais į žmonių asmenines sąskaitas pensijų fonduose,“ – įsitikinusi K. Leontjeva.
KT sprendimas yra palankus II pensijų pakopoje pensijai kaupiantiems dirbantiesiems, kadangi įtvirtina įstatymų leidėjo pareigą laikytis prisiimtų įsipareigojimų vykdant pensijų reformą. „Pensijų kaupimas buvo įvestas dėl to, kad ateityje „Sodra“ vis sunkiau galės įgyvendinti prisiimtus įsipareigojimus. Nors pensijų kaupimas „Sodrai“ šiandien atrodo kaip praradimas, ateityje jis reikš mažesnes „Sodros“ išlaidas. Pastarųjų metų krizė tebuvo lengvas perspėjimas apie tuos sunkumus, kurie dėl prastėjančios demografinės būklės „Sodros“ laukia ateityje, pradedant 2015 m. Matome, kad „Sodra“ su ekonomine krize susitvarkyti nesugeba ir tas pats bus su demografine krize, todėl būtina tęsti ir stiprinti pensijų kaupimą, kad žmonių finansinis aprūpinimas senatvėje būtų pastatytas ne vien ant valstybinių pamatų“, – pensijų kaupimo svarbą pabrėžia ekspertė.