TVF išvados ir rekomendacijos visada sukelia diskusijas. Šį karta TVF irgi pasakė tai, kas politikams ir visuomenei pasirodė aktualu. Jeigu trumpai tariant, tai TVF kalba protingai, tačiau noriu išskirti porą esminių pastebėjimų, kurie susišaukia su LLRI teikiamomis rekomendacijomis (+), ir vieną pastebėjimą, su kuriuo sutikti negalima (-).
+
Dėl biudžeto: kad reikia sumažinti išlaidas ir atsižvelgti į Valstybės kontrolės rekomendacijas dėl geresnio išlaidų planavimo ir vertinimo. Nors ir vargu ar teisinga siekti vadinamo cikliškai subalansuoto biudžeto (nes visų pirma reikia nustatyti kokioje ekonomikos ciklo stadijoje esame, o tai – nevienareikšmis klausimas), o pakaktų tiesiog bet kada subalansuoto biudžeto, tačiau siūlymas dėl išlaidų apkarpymo – pagrįstas. Galima atleisti netgi už tai, kad ne subsidijas žemės ūkyje pirmiausiai siūloma nukirpti, o kompensacijas už negrąžintą nekilnojamąjį turtą. Dėl išlaidų apkarpymo jei apsispręstume pasirinkti kitus – protingesnius – prioritetus, TVF tikrai nesupyktų.
Dėl ekonomikos lankstumo. TVF patvirtino, kad reikia tų dalykų, apie kuriuos nuolat zulina ir LLRI:
1) darbo santykių (o ypač darbo laiko) lankstumo (TVF dar neblogai akcentuoja ir barjerų Lietuvoje dirbantiems užsieniečiams klausimą);
2) teritorijų planavimo supaprastinimo;
3) reguliavimo, reguliuojančių institucijų ir licencijų supaprastinimo.
–
Ir kodėl gi TVF taip įsikibęs laikosi rekomendacijos, kad toliau nereikia mažinti mokesčių?.. Juk ir pats pripažįsta, kad dabartinis sumažinimas nieko bloga neatnešė. Mokesčių mažinimas nedidina ir infliacijos, apie ką puikiai parašė mano kolega Žilvinas Šilėnas. Mokesčių mažinimas gali nedidinti ir deficito, jei susitvarkoma su išlaidavimu, o netgi jį sumažinti ateityje, nes paskatinama ekonominė veikla ir taip praplečiama mokesčių bazė.