Pensijų fondų dalyvių asociacija (PFDA), Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK), Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) kategoriškai nepritaria planuojamam mokesčių didinimui ir naujų mokesčių įvedimui ir ragina viešąjį sektorių pirma pačiam pradėti elgtis solidariai, susimažinant išlaidas ir privatizuojant perteklinį bei komercinį turtą.
Norėdama pensijas pakelti iki 2009 m. lygio, Seimo konservatorių frakcija pasiūlė apmokestinti automobilius, nekilnojamąjį turtą, visiškai sustabdyti pervedimus į žmonių asmenines sąskaitas antros pakopos pensijų fonduose ir įvesti progresinį pajamų apmokestinimą.
Užuot visus metus kryptingai vykdę esminį biudžeto auditą siekiant sumažinti viešojo sektoriaus išlaidas ir pasiruošti kitam ekonominiam sunkmečiui, metų pabaigoje valdžios atstovai ir vėl karštligiškai siūlo įvesti naujus mokesčius. Eilinį kartą žmonės tampa politikų įkaitais, tvyro nežinia, kaip atrodys Lietuvos mokesčių sistema kiek mažiau nei po mėnesio. Valdžia ruošiasi antrai naktinei mokesčių reformai, kuri bus dar baisesnė už pirmąją.
Nesumažinus biudžeto tiek, kiek yra įmanoma, amoralu vėl ir vėl žmonėms didinti mokesčius ar grasinti naujais. Taip pat amoralu sužlugdyti pensijų reformą, kuri buvo vykdoma tam, kad būsimi pensininkai turėtų didesnę šaltinių įvairovę ir oresnę senatvę nei dabartiniai pensininkai.
Ragindama žmones solidarizuotis ir mokėti didesnius mokesčius neva už „prabangą“, valdžia pamiršta, kad 2012 m. valstybės biudžeto planuojamos pajamos augs kone 1 milijardu litų. Tai reiškia, kad net ir nedidinant mokesčių ir neįvedant naujų, Lietuvos mokesčių mokėtojų indėlis į valstybės biudžetą ir taip didėja visu milijardu litų.
Tuo pat metu, reikalaudama solidarumo iš mokesčių mokėtojų, valdžia pamiršta apie solidarumą viešajame sektoriuje. PFDA, LPK, LNTPA ir LLRI pasisako už realų ir apčiuopiamą taupymą viešajame sektoriuje, naikinant nereikalingas biudžeto programas, institucijas, funkcijas, mažinant darbuotojų skaičių. 2012 m. biudžeto projekte yra programų ir institucijų, kurioms skirtos lėšos didinamos po 5, 10 ar net 30 milijonų litų. Toks išlaidų didinimas yra netoleruotinas.
Valdžios atstovai, valdydami 20 milijardų litų vertės komercinį turtą ir net nežinodami viso valdomo turto vertės, siūlo įvesti naujus mokesčius, užuot pardavę bent dalį turimo turto. Vienas iš paskutinių pavyzdžių – Ūkio ministerijos siūlymas neprivatizuoti poilsio namų „Baltija“. Tai reiškia, kad politikai net neketina patys parodyti bent kiek žadėto solidarumo.
Pervedimai į žmonių asmenines sąskaitas antros pakopos pensijų fonduose jau buvo dukart sumažinti ir tai „Sodros“ problemų neišsprendė. Valdžios pastangomis pensijų reforma yra beveik sužlugdyta. Milijono dirbančiųjų nuosavybė buvo nacionalizuota ir dabar dar kartą siūloma žengti šiuo keliu. Būsimų pensininkų pensijų kaupimas yra ne tik kad neatstatomas, bet visiškai nutraukiamas. Kol byla dėl ankstesnių pervedimų sumažinimų yra Konstituciniame Teisme, tolimesni pensijų kaupimo sistemos pokyčiai KT nepaskelbus savo išvados yra tabu.
Progresiniai gyventojų pajamų mokesčiai didintų dirbantiems asmenims tenkančią mokesčių naštą, mažintų paskatas dirbti ir užsidirbti daugiau. Šių mokesčių įvedimas sustiprintų Lietuvos kaip neprognozuojamos valstybės įvaizdį ir atbaidytų potencialius ir esamus investuotojus. Tikėtina, kad efektas biudžetui būtų mažesnis negu tikimasi, nes didesnė mokesčių našta skatintų gyventojus vengti mokesčių arba emigruoti.
Tam, kad pajamos iš siūlomo įvesti nekilnojamojo turto mokesčio reikšmingai prisidėtų prie biudžeto skylės lopymo, šis mokestis turėtų būti labai plačiai taikomas. 2010 m. atliktais Finansų ministerijos skaičiavimais, maksimali suma, kurią galima būtų surinkti iš šio mokesčio – 73 milijonai litų. Akivaizdu, kad šis dydis neadekvatus sprendžiamos biudžeto pajamų problemos mastui.
Kategoriškai pasisakome prieš pervedimų į žmonių asmenines sąskaitas antros pensijų pakopos fonduose sustabdymą, progresinių mokesčių įvedimą, mokesčius už automobilius ir nekilnojamąjį turtą. Raginame valdžią solidarizuotis su mokesčių mokėtojais ir mažinti išlaidas bei parduoti nebūtiną turtą.
10 būdų gauti lėšų nedidinant esamų mokesčių ir neįvedant naujų