“The Washington Times” rugpjūčio 21 dieną išspausdino Richard W. Rahn straipsnį „Blogiausias mokestis“ („The Worst Tax“http://www.washingtontimes.com/news/2008/aug/21/the-worst-tax/). Spėkite, kokį patį blogiausią mokestį JAV valdžią ragina panaikinti garsus JAV ekonomistas? Užduotis nėra sunki – tai pelno mokestis.
Kas bent kiek seka diskusiją mokesčių srityje, būtent šis mokestis sulaukia itin daug kritikos, dėl jo revizijos netyla diskusijos. Mūsų kaimynė Estija parodė praktinį pavyzdį – ėmė ir panaikino nepaskirstomo pelno apmokestinimą, apmokestindama tik išmokamus dividendus. Jei pamenate, devintosios Lietuvos Vyriausybės programoje taip pat buvo nuostata dėl pelno mokesčio panaikinimo, tačiau lakūnai pasirodė drąsūs tik danguje, ir bailūs netradiciniuose žemiškuose sprendimuose. Autorius mini dvi itin klestinčias valstybes – Kaimanų salas ir Jungtinius Arabų Emyratus, kurios netaiko ne tik pelno, bet ir gyventojų pajamų mokesčio!
Už ką autorius peikia pelno mokestį? Visų pirma jis teigia, kad šis mokestis labiau nei kiti sugriauna efektyvų išteklių pasiskirstymą, našumą ir ekonominį efektyvumą. Įmonės moka pelno mokestį, nors neuždirbo pelno. Biudžetui pelno mokestis taip pat nėra „pelningas“. Pelno mokestį mažinančios šalys greit suklesti, pritraukia investicijų, sėkmingai konkuruoja.
Autorius nemini, bet tokia konkurencija labai nepatinka didelių mokesčių šalims. Jos kuria planus, kaip neleisti mažų pelno mokesčių šalims konkuruoti dėl investicijų. Tačiau yra ir kitas būdas, kaip išspręsti ir vieniems, ir kitiems pelno mokesčio sukeltas problemas. Ogi imti ir panaikinti visų blogių šaltinį! Lietuvos laisvosios rinkos institutas jau kreipėsi į partijas, siūlydamas įtraukti pelno mokesčio panaikinimą į savo programas. Sakoma, kad savoje šalyje sunku būti pranašu. Jei nepakanka LLRI argumentų, skaitykite „The Washington Times“ ir tepadrąsina tai jus prasmingiems sprendimams!