G. Kadziauskas: Estai nebereikalaus nešiotis vairuotojo pažymėjimo, Lietuva įsikandusi popierinių dokumentų ir darbuotojo pažymėjimo (0)

„Lietuvos žinios“ cituoja Estijos dienraštį „Ohtuleht“, kuris rašo apie planuojamus Kelių įstatymo pakeitimus. Vienas iš jų, atsisakyti vairuotojams pareigos nešiotis su savimi vairuotojo pažymėjimą bei automobilio techninį pasą. Jei kelyje jus sustabdys policija, ji internetu patikrins, ar jums išduoti visi reikalingi dokumentai.

 

Lietuvoje gi, Trišalės tarybos nariai pagaliau sutiko, kad darbdaviai galėtų pildyti darbo sutarčių žurnalą, darbo pažymėjimų žurnalą  bei darbo laiko apskaitos žiniaraštį elektroniniu būdu. Apie porą metų truko diskusija, ar bus galima pasitikėti kompiuteriu ar jis nesumeluos. Ar kompiuteris tikrai nesumeluos, kai jo paprašo darbuotojas? Galiausiai atsižvelgiant į tai, kad įmonių finansinė apskaita jau įsileidusi elektroninę formą, o elektroniniai dokumentai laikomi įrodymais teisme, leista ir darbo apskaita tvarkyti elektronikai. Profesiniu sąjungų atstovai dar siūlė įstatyme palikti nuostatą, jog elektroninė forma gerai, jeigu įmonės nori, bet greta jos dar turėtų būti ir popierinė forma dėl viso pikto (ir dar viena kopija iškalta akmenyje).

 

Tačiau darbuotojo pažymėjimo atsisakyti nepavyksta. Pasak darbo inspekcijos tai svarbus būdas kovoti su nelegaliu darbu. Ateini tikrinti – žmogus, pažymėjimas, legalus.  Pažymėjimo nėra – nelegalus. Dar geriau būtų tatuiruotė arba išdeginimas.

 

Šiandien darbdaviui užkrautas popierizmas nekuriantis vertės niekam – reikia išduoti darbuotojo pažymėjimus ir pildyti darbuotojo pažymėjimų išdavimo žurnalą. Taip pat apie įdarbintą asmenį reikia pranešti „Sodrai“.

 

Gal darbuotojo identifikavimo ir legalumo problemai išspręsti užtektų asmens dokumento patikrinimo (arba įmonės darbuotojo pažymėjimo, jeigu įmonės savanoriškai juos turi savo vidiniai apskaitai) bei įdarbinimo fakto patvirtinimo iš „Sodros“?

 

Šiai paprastai biurokratinei problemėlei (įrodinėjimo, o ne paties nelegalaus darbo) išspręsti reiktų geranoriškumo, o ne kovos su darbdaviais nuotaikos.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

seventeen + eighteen =