Pranešimas spaudai „Lietuvos ekonomika: bėgimas su kliūtimis – šešėlis, nedarbas ir bloginamos verslo sąlygos”

28-asis Lietuvos ekonomikos tyrimas rodo, kad BVP Lietuvoje 2011 ir 2012 m. augs sparčiau, kainos kils greičiau, o nedarbas mažės lėtai. Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) apklausti rinkos dalyviai vertina, kad šešėlinė ekonomika pasiekė rekordines aukštumas, o verslo sąlygos 15-osios Vyriausybės valdymo laikotarpiu buvo bloginamos.

Liepą atlikto tyrimo duomenimis, šiemet tikimasi 4,9 proc. BVP augimo. Kaip teigė LLRI ekspertas Vytautas Žukauskas, per pusmetį rinkos dalyvių lūkesčiai išaugo. „Dar šių metų vasarį prognozuodami ekonomikos augimą 2011-iesiems, rinkos dalyviai tikėjosi, kad BVP šiemet augs tik 2,8 proc.“, – sakė analitikas. LLRI respondentai mano, kad 2012 m. BVP augs 4,6 proc.

Anot rinkos dalyvių, 2011 m. pabaigoje nedarbo lygis išliks aukštas ir sieks 14,6 proc. 2012-ųjų metų pabaigoje darbo neturės 12,8 proc. darbo jėgos. V. Žukausko teigimu, nepaisant atsigaunančios ekonomikos, nedarbo problema išliks aktuali ne tik šiais, bet ir ateinančiais metais. „Nedarbas gali dar labiau išaugti, jei bus nuspręsta didinti minimaliąją mėnesinę algą ir apriboti veiklą pagal verslo liudijimus“, – prognozuoja LLRI ekspertas.

Trys ketvirtadaliai apklaustųjų mano, kad verslo sąlygos Lietuvoje nuo 2009 m. negerėjo. „Nors verslo sąlygų gerinimas buvo viena iš svarbiausių ir perspektyviausių Ekonomikos skatinimo plano dalių, poreikį gerinti verslo sąlygas nuolat akcentavo valdžios atstovai, tam tikslui buvo atkurta Saulėtekio komisija, rinkos dalyvių vertinimai rodo, kad šioje srityje jokio proveržio nėra, net atvirkščiai – dauguma teigė, kad verslo sąlygos Lietuvoje blogėjo“, – sakė V. Žukauskas.

 

Šešėlinė ekonomika Lietuvoje nemažėja. Rinkos dalyviai vertina, kad šešėlinės ekonomikos dalis BVP 2011 m. išliks rekordiškai aukšta ir sieks 29 proc. BVP. 2012 m. šešėlinė ekonomika kiek sumažės ir sieks 27 proc. šalies BVP. Tyrimo duomenimis, bent dalį savo veiklos šešėlyje 2011 m. vykdė 45 proc. ūkio vienetų, manoma, kad 2012 m. ši dalis sumažės iki 42 proc. LLRI respondentų nuomone, cigarečių, alkoholio, degalų ar kitų prekių kontrabanda sudaro 35 proc. šešėlinės ekonomikos, neoficialus darbo užmokestis mokamas „vokeliuose“, nelegalus darbas – 23 proc., prekių ir paslaugų teikimas nesumokant mokesčių, ekonominės veiklos slėpimas – 21 proc., prekyba nelegaliomis prekėmis (neįskaitant kontrabandinių prekių) ir paslaugomis sudaro 12 proc. šešėlio.

Dauguma tyrimo dalyvių teigė, kad siekiant didinti Lietuvoje veikiančių įmonių investicijas, mažinti nedarbą, skatinti ekonomiką reinvestuojamas pelnas turi būti apmokestinamas nuliniu pelno mokesčio tarifu.

LLRI tyrimo duomenimis, 2011 ir 2012 m. gerės namų ūkių ir įmonių finansinė situacija: didės darbo užmokestis ir namų ūkių pajamos, augs įmonių pelningumas.

 

Asta Tobulevičienė

LLRI komunikacijos vadovė

Tel: (5) 252 62 63, (mob.) 8-670-68300

El. paštas: Asta@lrinka.lt