K. Leontjeva. “Ne” ES mokesčiui (0)

Europos Sąjungos biudžetas yra finansuojamas iš trijų šaltinių: “tradicinis” pajamų šaltinis yra muito mokesčiai, šalys daro įnašus nuo surinktų pridėtinės vertės mokesčio pajamų, bei nuo BNP. Nepaisant to, kad šie šaltiniai užtikrina pakankamai lėšų ES biudžeto finansavimui, laikas nuo laikos pasigirsta nuomonių dėl naujo Europos Sąjungos mokesčio įvedimo, kuris patektų tiesiai į ES biudžeto katilą. Kalbos apie tai atsinaujino šią savaitę, kai Liuksemburgo Finansų ministras Luc Frieden išreiškė nuomonę, jog Europos Sąjungoje turėtų būti įvestas ES mokestis. Kaip ministro žodžius cituoja Daily Telegraph, ypač tinkamas būtų kai kurių finansinių sandėrių apmokestinimas arba Europos aplinkos apsaugos mokestis, pvz. apmokestinantis CO2. Argumentuojama, kad toks mokestis duotų ES piliečiams “tiesioginį ryšį” su ES. Raginimui įvesti ES mokestį jau pasipriešino Vokietijos finansų ministerija, teigianti, kad toks mokestis yra nereikalingas, nes jau dabar ES turi pakankamai pajamų.

Analizuojant “tiesioginio ryšio” su ES argumentą, reikia pripažinti, kad ryšys gal ir taptų labiau tiesioginis, tačiau vargu ar jis būtų teigiamas ir malonus. Bet koks naujas ES mokestis tik padidintų mokesčių naštą ir euroskepticizmą. LLRI pateiktuose pasiūlymuose dėl ES biudžeto reformos rašyta, kad ES biudžeto pajamų surinkimas turėtų vadovautis šiais principais: šalių įnašai užtikrina demokratiją, proporcingumas priartina teisingumą ir neutralumą, paprastumas ir skaidrumas didina atskaitingumą, o maža administravimo našta didina efektyvumą.

Remiantis šiais principais prieita išvados, kad PVM šaltinis turėtų būti panaikintas, o biudžetas turėtų remtis tik įmokomis nuo šalių BNP. Tradicinių šaltinių – muitų – vaidmuo turėtų būti sumažintas, judant link gilesnio prekybos liberalizavimo. Nagrinėjamu klausimu svarbiausia išvada yra ta, kad bet koks naujas ES mokestis neturėtų būti įvedamas – nei finansinių sandorių, nei aplinkos, nei bankų, nei dar koks nors. Mokesčių našta Europos Sąjungoje jau yra sunkiai pakeliama, tad apie naujus mokesčius net neturėtų būti diskutuojama.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

three − one =