Pristatant 25-ąjį Lietuvos ekonomikos tyrimą vienas iš auditorijos klausimų buvo toks: kodėl prognozuojama, jog Lietuvos ekonomika 2010 m. BVP požiūriu liks panašioje padėtyje, kokioje buvo ir 2009 m. (prognozuojamas 1 proc. smukimas), tačiau nedarbo lygis ir toliau kils (kaip tyrimas teigia nuo 15 proc. 2009 iki 17 proc. 2010 m.)?
Šis klausimas privertė susimąstyti ir pasigilinti. Mano atsakymas į šį klausimą buvo maždaug toks: tam, jog pradėtų augti sukuriamų darbo vietų skaičius ir mažėti nedarbas, ekonomikai reikia ne tik nebesmukti, tačiau ir pradėti augti. 2010 m. BVP bendra apimtimi lyginant su 2009 m. keisis mažai, tačiau lyginant su 2008 m., vis dar esame gilioje duobėje. Teigiamų ženklų darbo rinkoje galima bus laukti tik tuomet, kai prasidės bent kiek jaučiamas ekonomikos augimas.
Įdomumo dėlei pažiūrėjau, kokia situacija Lietuvoje su BVP augimu ir nedarbo rinka buvo po vadinamosios Rusijos krizės, 2000-2001 m.
Situacija (bent tokia, kokią ją vaizduoja Statistikos departamento duomenys) tuomet buvo išties liūdna, ir nesinorėtų, jog ji kartotųsi. Tuomet, kai 2000 metų viduryje po BVP kritimo buvo pradėtas fiksuoti ekonomikos augimas, situacija darbo rinkoje blogėjo dar 1,5-2 metus, iki pat 2002 metų vidurio, kuomet bedarbių skaičius (Statistikos departamento duomenimis) pasiekęs 290 tūkstančių, pagaliau ėmė mažėti.
Statistikos departamento duomenimis 2009 m. III ketvirtyje darbo neturinčių žmonių buvo apie 230 tūkst. Darbo birža skaičiuoja, jog nedarbo kas mėnesį netenka vis dar daug daugiau žmonių, nei jį randa. Turint omenyje nedžiuginančias 2010 ekonomikos augimo perspektyvas, nedarbas augs ir toliau.
Galbūt laikas kažko imtis ir nepasikliauti tuo, jog situacija darbo rinkoje pasitaisys savaime, jog ją stebuklingai pagerins auganti ekonomika. Kaip parodė Lietuvos situacija prieš dešimtmetį, net ir esant pastebimam ekonomikos augimui, pagerėjimo darbo rinkoje galima tikėtis po 1,5-2 metų. Ekonomikos nuosmukio laikotarpiu sunkius sprendimus priimti lengviau, o ir jų priėmimas gali turėti didesnę reikšmę. Galbūt laikas laisvinti sovietinio griežtumo darbo santykius?