Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) ragina Vyriausybę laikytis rinkiminio pažado ir panaikinti pelno mokestį. Kritikuodamas Finansų ministro siūlymą atsisakyti šios nuostatos, LLRI mano, kad Finansų ministerija turi parengti jos įgyvendinimo planą, o ne ieškoti pretekstų nieko iš esmės nekeisti.
LLRI nuogąstauja, kad, eilinį kartą pažadėjus esminę reformą, valdžia gali apsiriboti mokesčio „patobulinimu”, t.y. siūloma palikti pelno mokestį kaip tokį, bet mažinti jo tarifą ir sušvelninti sąnaudų pripažinimo apribojimus. Tokiu atveju biudžeto pajamos iš pelno mokesčio artės prie nulio, tačiau išliks didžiausia jo yda – brangus ir sudėtingas administravimas.
Anot LLRI ekspertų, pelno mokesčio įstatymų analizė bei įmonių patirtis rodo, kad pelno mokestis yra vienas neefektyviausių mokesčių Lietuvoje. Biudžeto pajamos iš pelno mokesčio yra menkos, o administravimas – brangus. Painios skaičiavimo taisyklės didina verslo riziką ir iškreipia rinkos dalyvių motyvacijas. „Klaidinga sakyti, kad verslininkai nemato problemos, ar pelno mokestis liks, ar bus panaikintas. Atsisakius pelno mokesčio, Lietuva taptų patrauklesnė verslui, sumažėtų nuolatinė įtampa tarp verslininkų ir mokesčių administratorių, įmonės galėtų daugiau laiko ir išteklių skirti verslo plėtrai, o ne biurokratiniams reikalavimams,” teigia LLRI ekspertai.
Vienas dažniausiai nurodomų argumentų prieš pelno mokesčio panaikinimą, kurį minėjo ir Prezidentas savo metiniame pranešime, yra netolygus mokesčių naštos paskirstymas darbui ir kapitalui. LLRI pabrėžia, kad visa mokesčių našta tenka galutiniam vartotojui, todėl bet koks mokesčių mažinimas jiems yra naudingas. LLRI ne kartą siūlė mažinti fizinių asmenų pajamų mokestį ir jokiu būdu neįvesti nekilnojamo turto mokesčio gyventojams. Pasak LLRI ekspertų, net jei „netolygus mokesčių naštos paskirstymas” yra problema, prasminga naikinti pelno mokestį, kadangi dividendai – kapitalo turėtojo pajamos – lieka apmokestinami.
LLRI primena, kad Liberalų sąjunga palaikė pelno mokesčio panaikinimo idėją dar būdama opozicijoje, su ja laimėjo rinkimus 2000 m. rudenį. Pelno mokesčio panaikinimas buvo įrašytas į koalicinės vyriausybės programą ir jos įgyvendinimo planą, tačiau šiandien finansų ministras teigia, kad tai buvo klaida.
Anot LLRI ekspertų, pelno mokesčio panaikinimas būtų racionalus ir ekonomine logika pagrįstas politinis veiksmas, padiktuotas procesų rinkoje supratimo ir noro sutaupyti biudžeto bei mokesčių mokėtojų pinigus. „Finansų ministro siūlymas niekaip nedera su ryžtinga dešine priešrinkimine retorika, o dažni aukštų politikų nuomonės pasikeitimai tik mažina rinkos dalyvių pasitikėjimą ir viltis, kad pažadai dėl pelno mokesčio ir kitos smarkiai „suplonėjusios” rinkiminės nuostatos bus įgyvendintos,” teigia LLRI ekspertai.