Pieno gamintojų akcija netiekti pieno jo perdirbėjams yra visapusiškai nuostolinga, teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertai.
LLRI nuomone, protestuojantys ūkininkai pirmiausia pakenks patys sau. Reikalavimas padidinti pieno supirkimo kainas yra pražūtingas visai pienininkystės šakai. Vyriausybės nustatomos kainos neatspindi rinkos poreikių, dėl jų sukeltų iškraipymų kenčia tiek perdirbėjai, tiek pieno tiekėjai, tiek vartotojai. Dėl per aukštų supirkimo kainų perdirbėjai patirdavo nuostolių, negalėdami realizuoti dirbtinai pabrangintos produkcijos, ypač užsienio rinkose. Su tiekėjais buvo ne laiku arba visai neatsiskaitoma už supirktą pieną. Tai blogino bendrą ekonominę ir socialinę situaciją, kurstė nesantaiką kaime.
Jeigu dėl sutrikusio pieno tiekimo nukentės perdirbėjų kontraktai, ateityje jų poreikiai supirkti pieną bus daug mažesni, ir šiandien streikuojantys žemdirbiai liks be jokių perspektyvų.
LLRI sveikina Vyriausybės sprendimą leisti pieno perdirbėjams ir pieno tiekėjams laisvai susitarti dėl kainų. Tai sudarys prielaidas didinti efektyvumą visose pieno ūkio grandyse, didinti produkcijos eksportą. Žemdirbiams tai reikš paklausos žaliam pienui, o tikėtina, kad ir kainų didėjimą.
LLRI atkreipia dėmesį, kad po kainų liberalizavimo turi sekti prekybos žeme liberalizavimas, kuris leistų ūkininkams prekiauti, užstatyti ar kitaip naudotis savo pagrindiniu turtu, bei sąlygų kurti naujus verslus kaime supaprastinimas.