LLRI sveikina vyriausybės ketinimus liberalizuoti prekybą linų produktais

Šią savaitę vyriausybė svarstys Prekių eksporto ir importo reguliavimo Lietuvoje tvarkos pakeitimo nuostatas. Sprendžiant vieną iš pakeitimų – dėl ilgo linų pluošto importo tarifinės kvotos 2000 m. tvirtinimo – linkstama visiškai panaikinti šį importo muitą. Toks sprendimas yra seniai pribrendęs, jam pritaria ne tik tekstilės pramonės įmonės, bet ir Lietuvos ūkininkų sąjunga. Laisva prekyba linininkystės žaliavomis visiškai atitinka Europos Sąjungos prekybos taisykles.

 

Lietuvos laisvosios rinkos institutas sveikina siekį panaikinti importo muitą ilgam linų pluoštui. Išsamiai išnagrinėjęs linų pramonės veiklą ir jos perspektyvas, LLRI jau seniai priėjo išvados, jog importo muitų ilgam linų pluoštui taikymas nėra pagrįstas jokiais ekonominiais argumentais, nėra naudingas Lietuvos žemdirbiams ir žlugdo darbo vietas tradicinėje linininkystės šakoje.

 

Lietuvoje išauginamų linų pluoštas patenkina mažiau nei pusę Lietuvos tekstilės įmonių poreikio, kokybiško ilgo linų pluošto nesugebama išauginti. Tuo tarpu aukšti importo muitai ir nemuitinio įvežimo kvotų išdavimo tvarka labai susilpnina Lietuvos tekstilės įmonių konkurencingumą bei gebėjimą orientuotis į rinkos pokyčius. Įmonių produkcija brangsta, prarandamos rinkos, mažėja darbo vietų. Šiemet dėl pavėluoto kvotos patvirtinimo Lietuvos tekstilės įmonės neįsivežė iš Baltarusijos apie 1000 tonų sutartyse numatyto ilgo linų pluošto.

 

Prekybos srautus turi lemti pačių įmonių, o ne ministerijų valdininkų sprendimai. LLRI tikina, kad panaikinus importo muitus žaliaviniams ir apdorotiems linams, atsigaus perspektyvi tekstilės šaka, bus kuriamos naujos darbo vietos.