Lapkričio 14 dieną Lietuvos laisvosios rinkos institutą pasiekė džiugi žinia – jis buvo pripažintas geriausiu pasaulyje tarp viešosios politikos centrų, dirbančių už žmonių laisvę.
LLRI apdovanotas tarptautiniu „Templeton Freedom Award“ apdovanojimu ir 100 tūkst. JAV dolerių premija, kuri suteikta už nuo 2011-ųjų metų vykdomą projektą Lietuvos savivaldybių indeksas. LRT radijo laidoje 60 minučių pasauliniu įvertinimu džiaugėsi LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas.
– Kaip buvote įvertinti geriausiais?
– Vertinimo komisiją sudarė 11 žmonių iš skirtingų pasaulio šalių. Vertinimo kriterijai buvo labai griežti, vasarą net buvo atvykusi amerikiečių delegacija, kuri tikrino, ar tai, ką mes sakome padarę, iš tiesų esame įvykdę.
– Laimėjote ne tik prestižinį Jungtinių Amerikos Valstijų apdovanojimą, tačiau ir 100 tūkst. dolerių premiją.
– Net jei premija būtų buvusi 100 dolerių, tai vis tiek būtų didis pripažinimas. Šitas tinklas (red. past. – „Atlas Network“, kuris organizuoja ir teikia apdovanojimą) vienija apie 400 organizacijų iš 80 šalių. Konkurse dalyvavo ne visos, buvo atrinkti aštuoni finalistai – keturi iš JAV, du iš Europos, vienas iš Pietų Amerikos ir vienas iš Azijos. Konkurencija buvo labai didelė, nes varžytis su amerikiečiais šioje srityje labai sudėtinga, pas juos tokių organizacijų tradicija yra žymiai gilesnė, senesnė, jų biudžetai kur kas didesni ir pan. Kad mes, būdami santykinai maži, sugebėjome tai pasiekti – dvigubas įvertinimas.
– Tačiau apdovanojimo pinigų suma nėra maža. Ar jau nusprendėte kur juos skirsite?
– Taip, ši pinigų suma mums iš tiesų yra didelė. Galvojame, kur juos tikslingai panaudoti, kad tai būtų ne vienkartinė injekcija, o kad iš šios premijos išsirutuliotų dar keli geri projektai.
– Savivaldybių indeksas nėra jau toks senas projektas, nuo 2011-ųjų pradėjote tirti savivaldybes ir konstatuoti, kurioje savivaldybėje šiuo metu pagal įvairius kriterijus gyventi yra geriausia, o kur yra ne taip gerai. Surenkate tuos duomenis ir ką su jais darote?
– Vienas dalykas – tai duomenis surinkti, suskaičiuoti ir paskelbti. Tai nėra taip paprasta, nes surasti rodiklius, pagal ką būtų galima palyginti skirtingus Lietuvos miestus, gana sudėtinga. Antras dalykas – mes su tais surinktais duomenimis važiuojame į savivaldybes, išdėstome, kaip mes įsivaizduojame, kad tuos rodiklius būtų galima pagerinti, o iš savivaldybių laukiame pasiūlymu, kaip mums pagerinti savo indeksą. Įvyksta labai geras informacijos ir ekspertizės apsikeitimas.
– Ar tai, jog laimėjote apdovanojimą, reiškia, kad dabar jūsų savivaldybių indeksas gali keliauti į kitas pasaulio valstybes? Kad jūsų praktiką perims kiti institutai?
– Taip, tikrai gali būti. Šį dalyką mes jau esame įdiegę Vengrijoje ir jau kalbėjome su nemažai partnerių, kad šį projektą būtų galima įgyvendinti kitose šalyse.
– Kaip jums kilo pati idėja surengti tokį projektą?
– Idėja egzistavo jau nuo 2008-ųjų, tačiau kaip ir kiekvienai idėjai, jai reikėjo įdirbio ir nuolatinio tobulinimo. Tačiau šis apdovanojimas nėra už vieną tokį blykstelėjimą – tai įvertinimas už tą ilgą darbą, kuris oficialiai prasidėjo 2011-ais metais ir dar ilgai tęsis.
– Šiais metais savivaldybių indeksas dar nebuvo paskelbtas?
– Jis turėtų pasirodyti po kelių savaičių. Šis įvertinimas labai įpareigoja, nes daug kas dabar į mus žiūrės įdėmiau ir privalėsime indeksą padaryti dar tikslesnį.
– Šis indeksas skelbiamas jau kelis metus iš eilės. Ar šioje srityje jaučiate, kad, pavyzdžiui, savivaldos politikai supranta šio indekso naudą?
– Vienas iš pripažinimo rodiklių yra tai, kad šnekant su skyrių vadovais kartais jie sako, kad nesutinka su kai kuriais dalykais, bet pripažįsta, jog rodikliai yra objektyvūs, sąžiningi ir nuoseklūs. Kitas pripažinimo rodiklis tas, kad mes atvažiavę savivaldybėms pateikiame palyginimą su kitais Lietuvos miestais, kas ir yra šio indekso esmė ir vietos valdininkai priima tą faktą, kad savivaldybės ir miestai tarpusavyje konkuruoja. Mes neužsiimame konkrečiai problemų sprendimu, o įvertiname aplinką ir pateikiame pasiūlymus, kurie mums atrodo tinkamiausi.
Visą lapkričio 17 d. laidos įrašą galite išgirsti ČIA.