2004 m. rudenį Lietuvos laisvosios rinkos institutas, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas ir Pilietinės visuomenės institutas atliko bendrą projektą “Piliečių pasirinkimas 2004“. Projekto tikslas – išanalizuoti partijų, dalyvaujančių 2004 m. rudenį vykstančiuose rinkimuose į Seimą, programų nuostatas, pasiūlyti nuoseklų požiūrį į rinkimų programas, skatinti kompetentingus viešus debatus ir piliečių informuotumą bei aktyvų dalyvavimą rinkimų procese, tuo paspartinant gyvybingų, nuoseklių ir nuspėjamų reformų vykdymą žmonių gerovės labui. Projektą finansavo Atviros Lietuvos fondas bei K. Adenauerio fondas Lietuvoje.
Vienas iš projekto darbų – Lietuvos partijų programų 2004 m. Seimo rinkimams analizė, kurią atliko LLRI ekspertai. Kita sudėtinė projekto dalis – klausimyno partijoms platinimas ir partijų pateiktų atsakymų analizė, kurį atliko TSPMI (Partijų atsakymai į klausimus publikuojami naujienų agentūros „ELTA” rinkimų interneto svetainėje).
Analitinė medžiaga buvo pristatyta visuomenei spaudos konferencijoje ir konferencijoje „Piliečių pasirinkimas 2004”
spalio 4 d. LLRI partijų programinių nuostatų analizė buvo paskelbta interneto portale „Delfi“, o partijų atsakymai į klausimus – naujienų agentūros ELTA rinkimų svetainėje. Dalis projekto rezultatų (atskirais pjūviais parengta medžiaga) pristatyta viename iš įtakingiausių Lietuvos dienraščių „Verslo žinios“ (spalio 5 d.). Taip pat komentuojama interneto portaluose, platinama rinkėjams kitais kanalais. Viešinimo kampanija siekiama padidinti visuomenės suvokimą apie Lietuvos aktualijas ir rinkimų programas, paskatinti diskusijas ir apsvarstytų sprendimų priėmimą per rinkimus.
Toliau pateikiama LLRI atlikta partijų programų analizė (ir kitos žiniasklaidai pateiktos medžiagos) išsiskiria savo išsamumu ir platumu. Joje detaliai nagrinėjamos daugumos rinkimuose dalyvaujančių partijų programinės nuostatos. Neapsiribojama vien partijų programų analize – vertinimai papildomi ir partijų atsakymais į klausimus, kurie buvo išplatinti visoms rinkimuose dalyvaujančioms partijoms ir jų koalicijoms.
Tiesa, čia vertinamos ne visų partijų ir koalicijų programinės nuostatos – galimybes tą padaryti ribojo ir tai, kad ne visos partijos viešai pristatė savo programas, taip pat ne visos pateikė atsakymus į klausimus (prašymus pateikti programas LLRI išsiuntė visoms 15 rinkimuose dalyvaujančioms partijoms ir koalicijoms, tačiau 4 iš jų – Lietuvos laisvės sąjunga, Respublikonų partija, Tautinė partija Lietuvos kelias ir Lietuvos socialdemokratų sąjunga – savo programų nepateikė, todėl į analizę neįtrauktos.) Reikia pabrėžti, kad tokį pasirinkimą lėmė grynai techninės kliūtys, o vertinant programas buvo vadovaujamasi tik tokiais kriterijais kaip poveikis ekonomikai, konkurencinei aplinkai, vidinis programų nuoseklumas, įgyvendinamumas. Daugiausia dėmesio buvo skirta ekonominiams klausimams, programų nuostatos vertintos pagal atskiras sritis, kadangi taip koncentruojamasi ties probleminiais klausimais ir lengviau galima palyginti skirtingų partijų siūlymus.
LLRI tikisi, kad ši kritinė analizė bus naudinga visiems idėjų ir partijų rinkiminių įsipareigojimų svarba tikintiems rinkėjams.