Padėtimi Lietuvos valstybėje ir galimybėmis dalyvauti sprendimų priėmime yra nusivylę dauguma šalies gyventojų: trys ketvirtadaliai jų mano, kad reikalai šalyje pastaruoju metu blogėja, o demokratijos deficitą įžvelgia du trečdaliai apklaustųjų.
Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ naujienų agentūros ELTA užsakymu rugsėjo 16-28 d. atliktos apklausos duomenis lyginant su ankstesnių tyrimų rezultatais, akivaizdu, kad per metus šis vertinimas nepasikeitė.Šių metų rugsėjo mėnesį 74 proc. Lietuvos gyventojų buvo tos nuomonės, kad reikalai pastaruoju metu šalyje iš esmės krypsta į blogąją pusę. 24 proc. respondentų manė, kad reikalai šalyje pastaruoju metu gerėja. 1 proc. apklaustųjų neturėjo nuomonės šiuo klausimu.
Santykinai didžiausi optimistai yra jaunimas iki 30 m., respondentai su aukštuoju išsilavinimu, dešiniųjų pažiūrų rinkėjai bei respondentai su didžiausiomis šeimos mėnesio pajamomis – per 2500 litų. Daugiau už kitus dabartine padėtimi šalyje yra nepatenkinti bedarbiai, darbininkai ir pensininkai, rusų ir lenkų tautybių gyventojai, kairiųjų pažiūrų rinkėjai.
Žinių radijo laidoje „Nuomonių studija“ su Raigardu Musnicku dalyvauja bendrovės „Baltijos tyrimai“ vadovė Rasa Ališauskienė, SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda ir Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Rūta Vainienė.
„Mano paaiškinimas dėl žmonių savijautos yra gal kiek netradicinis. Aš manau, kad savijauta priklauso nuo pažiūrų. Įsivaizduokime <…> žmogų socialdemokratą, kuris ateina į darbą ir galvoja, kad jį ten išnaudoja. Tas pats žmogus po darbo nueina į parduotuvę ir mato ne prekes, o antkainį, viršpelnį ir kažkieno uždirbtą gerovę. Kaip toks žmogus gali gerai jaustis? <…> O dabar paimkim žmogų kapitalistinių pažiūrų, kuris atėjęs į darbą bendradarbiauja, jam atlyginama pagal vertę, kurią jis sukuria, o nuėjęs į parduotuvę supranta, kad tas antkainis – tai pardavėjos sėdinčios kasoje. <…> Toks žmogus nepyksta, ir net kai mato augančias kainas, jis tam gal turi paaiškinimą – paklausa, pasiūla, gal pinigų valdžia per daug prispausdino?,“ – situaciją komentavo LLRI specialioji ekspertė Rūta Vainienė.
Laidą išklausyti galite ČIA.