Lietuvos darbo migracijos sistemoje gausu įrankių, kuriais siekiama imituoti rinkos mechanizmus, apsaugoti vietinę rinką, bet tuo pačiu atsakyti į darbo rinkos poreikius. Vis dėlto dalis jų apsunkina procedūras, neleidžia savalaikiai reaguoti į rinkos signalus.
Geriausias to pavyzdys, Ekonomikos ir inovacijų (EIMIN), taip pat Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų (SADM), Užimtumo tarnybos (UŽT) ir kitų institucijų sudaromi ir administruojami sąrašai. Tarp sąrašų:
● Profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvos Respublikoje sąrašas pagal ekonominės
veiklos rūšis;
● Profesijų, kurioms būtina aukšta profesinė kvalifikacija ir kurių darbuotojų trūksta
Lietuvos Respublikoje sąrašas;
● Sezoninių darbų sąrašas;
● Aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesijų, kurių darbuotojų trūksta sąrašas;
● Aukštą pridėtinę vertę kuriančių kvalifikacijų ir kompetencijų sąrašas.
Siekdamas padėti pamatus sistemos supaprastinimui ir skaidrumui, Lietuvos laisvosios rinkos institutas atliko išsamią minėtų sąrašų sudarymo ir administravimo analizę. Minėtų sąrašų sudarymo ir administravimo schema pavaizduoja kaip skirtingi įrankiai sudaro voratinklio pinkles, į kurias vėliau yra įkalinami sistemos vartotojai ir valstybės tarnautojai. Siekiant sudaryti rinkos poreikius atitinkančią migracijos sistemą svarbu jog bendra sistema būtų paprasta ir greita, leidžianti savalaikiai įdarbinti trūkstamus darbuotojus.
Visą medžiagą rasite šioje nuorodoje.
Projektą finansuoja:
Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Norvegijos finansiniai mechanizmai yra Islandijos Respublikos, Lichtenšteino Kunigaikštystės ir Norvegijos Karalystės indėlis mažinant ekonominius ir socialinius skirtumus bei stiprinant dvišalius santykius su 15 ES šalių Vidurio ir Pietryčių Europoje bei Baltijos šalyse. 2019 – 2024 m. Lietuvoje veikia EEE finansinio mechanizmo finansuojamas Aktyvių piliečių fondas, pilietinei visuomenei Lietuvoje stiprinti ir pažeidžiamoms grupėms įgalinti skiriantis 9 mln. eurų.
Daugiau informacijos rasite čia: https://apf.lt/; https://eeagrants.org/.