„Tai paskutinis tavo šansas. Po to kelio atgal nebebus. Jei išgersi mėlyną tabletę – istorija baigsis, tu atsibusi savo lovoje ir tikėsi tuo, kuo pats nori tikėti. Jei išgersi raudoną tabletę – liksi stebuklų šalyje ir aš tau parodysiu, koks gilus kiškio urvas”, – Matricos sapnų valdovas Morfėjus siūlo pagrindiniam herojui Neo.
„Pasirinkimas. Problema yra pasirinkimas”, – vėliau sako Neo.
Jei Neo būtų nusprendęs pasirinkti mėlyną tabletę, tikėtina, kad Matricos fantastika ir specialieji efektai čia ir būtų pasibaigę, bet niekas tiksliai nežino, nes Neo prarijo raudonąją ir perkėlė žiūrovus į fantastinę matricos tikrovę.
Kasdieniai sprendimai dažniausiai nėra tokie dramatiški, renkamės nuolatos ir prieš pasirinkdami daug nemąstome. Nesvarstome, kas būtų jei vietoj Stranger things būčiau pažiūrėjęs Matricą, o vietoj naršymo Tiktoke, būčiau mokęsis ispanų kalbos. O gal vertėtų?
Pasirinkę žiūrėti Matricą, pasirenkame nežiūrėti Stranger things. Nusprendę pusvalandį praleisti Tiktoke, nusprendžiame tą pusvalandį nesimokyti. Nusprendę kišenpinigius leisti traškučiams, nusprendžiame po metų nenusipirkti dviračio.
Vieną į kitą keičiame kaskart, nes ištekliai yra riboti. Ribotas ne tik filmų, kamuolių, pinigų kiekis, ribotas yra ir mūsų laikas, pastangos, gebėjimai. Norime suspėti ir filmą pažiūrėti, ir Tiktoką panaršyti, ir su draugais futbolą sulošti. Akivaizdu, kad visko daryti tuo pačiu metu nepavyks ir teks rinktis. Apie tai ir yra ekonomika – apie mūsų beribius norus ir pasirinkimus ribotų išteklių pasaulyje.
Net ir sprendimas skaityti ar ne šį tekstą – yra ekonomika. Sprendžiame, kaip panaudoti savo laiką, kuris yra ribotas. Net ir nieko neveikimas yra ekonominis sprendimas, nes jis tikrai nepadės gauti gerų pažymių, nusipirkti Xboxo ir susirasti svajonių darbo.
Kiekvienas pasirinkimas turi alternatyviąsias sąnaudas – tai geriausios nepasirinktos galimybės vertė. Jei labai norėjai išsikepti pyragą, bet nusprendei sudalyvauti kursuose „Ekonomika aktyviai”, tavo alternatyviosios sąnaudos yra pyragas. Naujas išmanusis gali būti alternatyviosios sąnaudos visus metus pirktoms smulkmenoms.
Įsivaizduok, kad turi 100 eurų ir svarstai, kaip juos išleisti. Labiausiai norėtum nusipirkti naujus kedus, antroje vietoje – šimtas porcijų ledų, trečioje – riedlentė, mažiausiai norėtum pinigus įsidėti į taupyklę. Kokios bus alternatyviosios sąnaudos jei nusipirksi naujus kedus? Taip, šimtas porcijų ledų, nes tai buvo tavo antras geriausias pasirinkimas.
Alternatyviosios sąnaudos – nematoma mūsų sprendimų pusė. Tai, kas galėjo įvykti, bet neįvyko. Jei už 100 eurų būtum nusipirkęs riedlentę, gal būtum tapęs antruoji Toniu Hoku, žinomiausiu pasaulyje riedlentininku, o gal būtum susilaužęs koją ir visą vasarą prasėdėjęs namuose.
Niekas nežino visų galimų alternatyvų ir negali tiksliai nuspėti pasekmių, bet tai nereiškia, kad pasirinkimų nereikia vertinti. Jei svajoji studijuoti ekonomiką ar tiesiog nori ją geriau išmanyti, pusvalandis mokymosi apie alternatyviąsias sąnaudas labiau priartins prie tikslo nei pusvalandis Tiktoke.
Kaip sakė prancūzų ekonomistas Frederikas Bastiatas: „Yra tik vienas skirtumas tarp prasto ir gero ekonomisto. Prastas ekonomistas apsiriboja matomomis pasekmėmis, geras ekonomistas atsižvelgia ir į tai, ką galima iškart matyti ir į tai, ką reikia numatyti”.
EKONOMIKA (economics) – socialinis mokslas, tiriantis žmonių elgseną ir pasirinkimus ribotų išteklių pasaulyje, tenkinant neribotus norus.
ALTERNATYVIOSIOS SĄNAUDOS (opportunity costs) – geriausios nepasirinktos galimybės vertė.
KODĖL NUO EKONOMIKOS NEPABĖGSI?
- Viskas aplink yra ribota – nuo naftos žemės gelmėse iki tavo laiko ir galimybių
- Neriboti tik norai – visada sieki turėti daugiau ir geriau, nuo Xboxų iki meilės
- Kiekvienas sprendimas yra ekonominis, nes naudoji ribotus išteklius
- Kiekvienas sprendimas turi alternatyviąsias sąnaudas ir pasekmes
- Kiekvienas pasirinkimas kainuoja nepasirintas galimybes
Kiek kainuoja Netflixo žiūrėjimas? Žiūrėk vaizdo pamoką:
https://www.youtube.com/watch?v=ZfD_fzZxm3E&t=7s
Įdomu? Išbandykite, savo jėgas ir teste čia, lrt.lt portale.
Kitos pamokos čia: