Pasaulio Banko „DoingBusiness“ tyrime Lietuva pateko į geriausiųjų dvidešimtuką. Šaunu. Deja, nepaisant bendros aukštos pozicijos, dalis sričių atrodo nekaip. Lietuvos reitingą žemyn vis dar stumia „Prijungimas prie elektros tinklų“. Verslo aplinką vertinančiame tyrime, ši sritis įvertinta bene prasčiausiai – yra 54 vietoje (blogiau vertinamos tik „bankroto procedūros“).
Lyginant su praeitais metais, prisijungimas prie elektros energijos tinklų sutrumpėjo net 40 dienų. Kitų valstybių kontekste pakilome per 12 pozicijų.
Teigiamus pokyčius nulėmė Energetikos ministerijos ir AB Lesto bendradarbiavimas. Metų pradžioje 10-čia dienų buvo sutrumpintas maksimalus terminas, per kurį operatorius privalo prijungti vartotoją prie elektros tinklų. Taip pat buvo sudarytos sąlygos vienu metu pasirašyti prijungimo ir elektros tiekimo sutartis. Rezultatas – sumažėjo administracinė našta vartotojui, sutarčių išdavimo terminas sutrumpėjo trimis dienomis.
Nors, tarptautinių ekspertų nuomone, verslui pasidarė „šviesiau“, problemų vis dar yra.
Jos kyla dar prieš pradedant statyti elektros tinklus. Pasaulio banko ekspertai pastebi, kad kai valstybinės institucijos yra per daug biurokratiškos, jos nebendradarbiauja tarpusavyje, administracinė našta perkeliama vartotojams. Ši tendencija ryški ir Lietuvoje. Vienas pavyzdžių – valstybei ar savivaldybei priklausančios žemės panaudojimo klausimas.
Norint tiesti elektros tinklus per valstybei ar savivaldybėms priklausančią žemę, vartotojui tenka laukti kol dvi valstybinės institucijos, Nacionalinė žemės tarnyba ir AB LESTO, susitars tarpusavyje.
Taigi nors pats linijos projektavimas užtrunka tik apie savaitę, vertinant pagal „DoingBusiness” metodiką visas „popierių tvarkymas” apima ne 7, o 30 dienų. Paradoksalu, kad biurokratinės kliūtys, kurios turėtų būti išsprendžiamos bene lengviausiai, labiausiai kiša koją greitesniam prijungimo procesui.
Šiuo metu Energetikos ministerija siūlo pakeitimus, kurie leistų AB Lesto naudotis valstybei ar savivaldybėms priklausančia žeme neatlygintinai. Kadangi kiekvieno prijungimo atveju nebereikėtų atskirai svarstyti atlygintinumo klausimo, sutrumpėtų prijungimo prie elektros tinklų terminas. O jei dar ir Nacionalinė žemės tarnyba servitutus per valstybinę žemę nustatinėtų greičiau, Lietuva „DoingBusiness” reitingo „Prijungimo prie elektros tinklų” srityje galėtų pakilti bent šešiomis vietomis.
Ne mažiau svarbių problemų kyla ir pradedant tiesti elektros tinklus. Nelankstus reguliavimas draudžia vartotojui savarankiškai atlikti prijungimo darbus, net ir tuomet, kai šis sutinka apmokėti visas sąnaudas ir perduoti tinklus operatoriui. Vienintelė išeitis – laukti kol prijungimo darbus atliks AB Lesto parinktas rangovas.
Tačiau operatoriaus organizuojamą prijungimą neretai prailgina viešasis darbų pirkimas ar nepakankamai greitas rangovų darbas. Pasitaiko atvejų, kai operatorius net neorganizuoja prijungimo žiemos metu, dėl didesnės darbų kainos. Nustačius lankstesnes prisijungimo sąlygas, nauda būtų abipusė – vartotojai turėtų galimybę prisijungti greičiau, o operatoriui nebereikėtų rūpintis tokio vartotojo prijungimu.
Dilemas verslininkai turi spręsti ir tada, kai atrodo, jog viskas jau padaryta – ir linija nutiesta, ir pastatas pastatytas. Tada iš vartotojo reikalaujama įrodyti, kad jo pastato vidinė elektros instaliacija atitinka saugumo reikalavimus. Praktikoje tai reiškia, kad prieš pajungiant pastatą prie elektros tinklų, būtina Valstybinės energetikos inspekcijos patikra. Ši paprasta procedūra gali trukti net iki 18 dienų.
Bet juk vartotojai ir taip yra suinteresuoti, kad jiems priklausančio pastato elektros instaliacija būtų tvarkinga – niekas nenori, kad dėl to kiltų gaisras. Tačiau Valstybinės energetikos inspekcijos patikra yra privaloma, net jei instaliaciją atliko kompetetinga įmonė, sutinkanti prisiimti atsakomybę už atliktus darbus. Jei ši inspekcija būtų neprivaloma, t. y., vartotojas Valstybinę energetikos inspekciją galėtų kviestis savo nuožiūra, Lietuva verslo gerovės indekse iš karto šoktelėtų aukštyn. Mažas pakeitimas leistų elektros srityje pakilti iš 54 vietos į 35.
Džiugu, kad prisijungimo prie elektros tinklų srityje Lietuvos reitingas pakilo. Būtų dar geriau, jei ši tendencija tęstųsi. Potencialo yra – tereikia glaudesnio valstybinių institucijų bendradarbiavimo ir mažiau biurokratijos – to užtektų, kad pakiltume į geriausiųjų gretas.