Šį rudenį pradėtas filmuoti dokumentinis filmas „Stokos fenomenas“, kuris, remdamasis Lietuvos laisvos rinkos instituto inicijuoto tarpdisciplininio tyrimo, skirto stokos reiškinio nagrinėjimui, duomenimis, pasakoja apie stokos reiškinio atradimą ir jo suvokimo kitimą nuo senovės graikų iki šių dienų.
Filme įžvalgomis apie stokos reiškinį ir jo svarbą šiuolaikiniame diskurse dalinasi virš dešimties įvairių sričių specialistų, tarp kurių – projekto iniciatorė Elena Leontjeva, vyskupas Kęstutis Kėvalas, fizikas prof. Mikas Vengris, tekstologas prof. Paulius Subačius, filosofai prof. Albinas Plėšnys ir dr. Naglis Kardelis, ekonomistas Žilvinas Šilėnas, antropologas Saulius Matulevičius, psichologė dr. Rita Rekašiūtė Balsienė, vienuolis brolis Matas ir kiti.
„Stokos fenomenas“ – tai filmas, kuris suteikia galimybę pasidalinti ta nuostaba, kuri ištiko mokslininkų komandą, iš įvairių disciplinų perspektyvos atradusią stoką kaip universalų gyvenimo reiškinį. Stokojame pačių įvairiausių dalykų – laiko, išteklių, meilės, draugystės, žinių ir prasmės. Iš savo patirties įsitikinome, kaip stokos pažinimas gali pakeisti visus mūsų santykius ir pasaulėžiūrą. Jau išleista mokslinė knyga, kelios publikacijos. Dabar eilė filmui, todėl džiaugiuosi, kad prodiuseris Kęstutis Drazdauskas atpažino, jog tai yra turininga medžiaga, kuri gali būti perteikta“, – sako idėjos autorė Elena Leontjeva.
Filmo režisieriai – Gintautas Smilga ir Ramūnas Aušrotas. Jie taip pat dalinasi savo patirtimi pradėjus dirbti su filmo medžiaga bei ieškant geriausių vaizdinių sprendimų. „Kai pradėjau rašyti scenarijų filmui, stokos tema paskatino savianalizę. Kaip aš pats reaguoju į stokos situaciją? Juk stokos patirtis yra nemaloni. Atpažinau, kada stoka man pažadina nesaugumo ir „įjungia“ teisingumo jausmą („to tai tikrai neturėtų būti!“), bet svarbiausia – kas būna po to. O po to būna augimas, atradimas, inovacija. Tai yra atsakas į stoką“, – teigia Ramūnas Aušrotas.
Iššūkius, su kuriais susiduria šio dokumentinio kino kūrėjai, mini ir prodiuseris Kęstutis Drazdauskas. „Vizualinėmis priemonėmis „pagauti“ ir žiūrovui parodyti stokos fenomeną – tikrai nėra pati lengviausia užduotis visai kūrybinei komandai. Tačiau mes tikime, kad Lietuvoje itin retai kuriama filosofinė dokumentika sudomins intelektualų bei žingeidų kino žiūrovą.“
Filmas, kurio montažo darbai įsibėgės gruodžio mėnesį, buvo nufilmuotas įvairiose Vilniaus vietose: Vilniaus Šv. diakono Stepono, Vilniaus Išganytojo ir Kauno evangelikų reformatų bažnyčiose, Vilniaus universiteto Centrinės bibliotekos P. Smuglevičiaus ir Baltojoje salėse bei Č. Milošo skaitykloje, Lietuvos technikos bibliotekoje, Fizikinių ir technologijos mokslų centre. Tikimasi, kad kūrėjai į filmo premjerą žiūrovus galės pakviesti jau 2018 m. pradžioje.