Mokesčių dydis yra svarbus ekonominis veiksnys. Mokesčių mažinimas gali paskatinti ekonomikos plėtrą ir konkurencingumą bei padidinti ekonominių gėrybių prieinamumą. Tačiau siūlomos PVM lengvatos vaisiams ir daržovėms yra netinkamas ekonominės politikos žingsnis. Siūlome įsiklausyti į LR Prezidento veto ir nebeardyti šalies mokesčių sistemos.
Visuomenėje plačiai nuskambėjo argumentas, kad PVM lengvatos vaisiams ir daržovėms sumažins šių prekių kainas. Pirma, neaišku, kodėl būtent šių prekių kainos turėtų būti mažinamos. Antra, apskritai abejotina, ar kainos gali būti sumažintos, pasitelkiant tokias priemones. Valstybės kontrolė vykdytame valstybiniame audite „Dėl Pridėtinės vertės mokesčio lengvatinių tarifų taikymo“ konstatavo, kad mažesni tarifai turėjo nedidelį, netiesioginį ir laikiną poveikį, o vėliau atitinkamų prekių kainos kilo. Tas pats tyrimas konstatuoja, kad PVM lengvatos atnešė naudą ne vartotojams. Lengvatos pagerintų tik gamintojų, perdirbėjų ir prekybininkų situaciją, kadangi sudarytų sąlygas padidinti pelną (o tai galima traktuoti ir kaip tiesioginę 13 procentinių punktų dotaciją).
Argumentuojama, kad minėtos pataisos parems Lietuvos gamintojus, tačiau šios pataisos gali padidinti ir nebūtinai lietuviškų prekių pardavimą. Parduodant užsienyje pagamintą ir lengvatas turinčią produkciją mažmeninės prekybos įmonėse Lietuvoje, jai yra taikomas reguliarus 18 proc. PVM tarifas. Todėl užsienyje pagamintos prekės su lietuviška produkcija konkuruoja vienodomis mokestinėmis sąlygomis.
PVM lengvatų vaisiams ir daržovėms įvedimas sudarytų sąlygas tolimesniam PVM lengvatų plitimui. Įstatymo pataisų šalininkai apeliuoja į tai, kad dabar egzistuoja PVM lengvatos kai kuriems maisto produktams (šviežiai atšaldytai mėsai, žuviai ir kt.). Tokių įstatymo pataisų priėmimas būtų precedentas ir tuo pačiu argumentas naujoms lengvatoms plisti, o tai dar labiau iškreiptų egzistuojančią ir taip jau ydingą sistemą.
PVM lengvatų vaisiams ir daržovėms įvedimas dar labiau komplikuotų mokesčių sistemą ir mokesčių administravimą, sudarytų sąlygas piktnaudžiavimui ir neskaidrumui.
PVM lengvata vaisiams ir daržovėms nepagrįstai diskriminuotų kitas plataus vartojimo prekes ir suteiktų nepagrįstą privilegiją vaisių ir daržovių pardavėjams, tarp jų ir tiems, kurie importuos produkciją iš kitų ES šalių.
Argumentai prieš įvairias PVM lengvatas ne kartą yra išsakyti įvairių šalies ekonomistų, Valstybės kontrolės ir už šalies finansus atsakingų valstybės pareigūnų. Šiuo kreipimusi apeliuojame į Seimo narių atsakomybę už šalies mokesčių sistemos būklę, atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos ekonomika jau susiduria su nepalankiais vidaus ir išorės veiksniais, o artimiausiais metais patirs ir naujų iššūkių. Viliamės, kad Seimas nenumos ranka į išsakytus argumentus ir nepasiduos interesų grupių spaudimui, o rūpinsis visų žmonių gerove ir Lietuvos konkurencingumu.
Kreipimosi autoriai:
Jonas ČIČINSKAS, VU TSPMI Europos studijų katedros vedėjas
Algis DOBRAVOLSKAS, MRU Ekonomikos katedros vedėjas
Gitanas NAUSĖDA, SEB banko Prezidento patarėjas
Rimantas RUDZKIS, „DNB Nord“ vyriausiasis analitikas
Remigijus ŠIMAŠIUS, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas
Vadimas TITARENKO, „DNB Nord“ valdybos pirmininko patarėjas, Ekonominių tyrimų padalinio vadovas
Eduardas VILKAS, Ekonomikos instituto direktorius