Ketvirtadienį, gegužės 11 d. Lietuvoje minima Pagarbos mokesčių mokėtojams diena. Šiemet ji sutampa su Finansų ministerijos išleistu mokesčių pakeitimų paketu. Dėkodamas mokesčių mokėtojams už jų kasdienį indėlį į valstybės biudžetą, Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) ragina atidžiau įvertinti, kaip mokesčių sistema atitinka mokesčių mokėtojų teises ir ar siūlomi pakeitimai įneš daugiau pagarbos į valstybės santykį su mokesčių mokėtojais.
„Lietuva yra viena tų retų valstybių, kurioje Pagarbos mokesčių mokėtojams diena yra įtraukta į atmintinų dienų sąrašą. Tai leidžia tikėtis didesnio dėmesio mokesčių mokėtojams – žmonėms, kurie suneša pinigus į valstybės biudžetą, ir jų teisėms – mokesčių sistemos stabilumui, paprastumui ir aiškumui. Bei verčia kasmet pasitikrinti, ar jas gerbiame“, – teigė LLRI prezidentė Elena Leontjeva.
Vis dėlto, jos teigimu, tiek Finansų ministerijos pristatytame mokestinių pasiūlymų pakete, tiek kasdieniame mokesčių administravime ir jų panaudojime, tos pagarbos pasigendama.
„Visų pajamų apjungimas į vieną katilą ir progresinio mokesčio įvedimas tiems, kurie bendroje sumoje uždirbtų daugiau, yra žingsnis atgal nuo paprasto, skaidraus apmokestinimo, kai žmogui nereikia bijoti bausmės, jeigu sukuria visuomenei didesnę vertę.
Kiekvienas, kuris gauna darbo pajamų, turto nuomos pajamų, taip pat dividendų, o galbūt numato parduoti sodybą ar sodo namelį, turės dėliotis ir drebėti, ar nepateks po aukštesniais mokesčiais, – pranešime cituojama ekonomistė. – Užuot sulaukęs padėkos, žmogus bus už tą didesnę vertę nubaustas.“
Neatsiejama pagarbos mokesčių mokėtojams dalis, E. Leontjevos teigimu, yra taupus ir atsakingas mokesčiais surinktų lėšų panaudojimas. „Už kiekvieno mokesčio visada yra žmogus – kaip gamintojas, tiekėjas, įmonės vadovas, kūrybinis darbuotojas, darbininkas ir vartotojas. Todėl žmonėms dera žinoti, kokias visuomenės išlaidas jie finansuoja, o politikams ir valstybės tarnautojams dera tuos pinigus naudoti efektyviai ir skaidriai.“ Ir čia pastaraisiais metais nesulaukėme esminių valstybės tarnybos tobulinimo ir biudžeto formavimo poslinkių.
Neatitikimų, jos teigimu, tarp valstybės tarnybos sukuriamos vertės ir kainos, kurią žmogui, kaip mokesčių mokėtojui tenka mokėti, galima atrasti kone visose valstybės finansuojamose srityse: nuo sveikatos apsaugos ir švietimo, iki socialinio draudimo ir kelių priežiūros.
„Ar susirgęs žmogus lengvai prisiskambina į polikliniką? Ar mus pasiekia gyvybiškai reikalingi vaistai? Ar pakanka vietų darželiuose ir mokyklose? Ar valstybės institucijos teikia savo piliečiams tas paslaugas, kurios jiems iš tiesų yra reikalingos, ar kuria vertę, ir ar kartais nekainuoja per brangiai?
Atsakymų į šiuos ir daugelį kitų klausimus ieškančios Valstybės kontrolės išvados ir rekomendacijos įgyvendinamos vangiai, vėluojama įgyvendinti kas antrą rekomendaciją. Daug problemų visuomenei sukūria nekokybiški įstatymai, tačiau tik labai maža dalis teisės aktų buvo peržiūrėta naudojant ex post vertinimo procedūrą“, – sakė LLRI prezidentė.
Vadinasi, netgi ten, kur jau yra sukurti privalomi valstybės paslaugų kokybės ir kainos vertinimo bei gerinimo įrankiai – jie nėra naudojami.
„Todėl švenčiant pagarbos mokesčių mokėtojams dieną, verta pakreipti valstybės institucijų dėmesį į skaidrios, paprastos, visiems suprantamos ir už vaisingumą nebaudžiančios mokesčių sistemos sukūrimą. O visų mūsų sunešamų lėšų naudojimo aspektu – į nuolatinę valstybės pastangą teikti piliečiams reikalingą, vertę kuriančią paslaugą už efektyvią ir pagrįstą kainą“, – teigė E. Leontjeva.
Apie tai, kokias teises turi Lietuvos mokesčių mokėtojai, skaitykite šioje nuorodoje.