Pranešimas spaudai: 4 iš 5 gyventojų mano, kad nelegalių prekių vartojimas paplitęs

79 procentai gyventojų mano, kad Lietuvoje paplitęs nelegalių prekių vartojimas (2008 m. taip manančių buvo 60 proc.). 43 proc. tyrimo dalyvių visiškai pateisina arba yra linkę pateisinti kontrabandą, 47 proc. pateisina kontrabandinių prekių vartojimą (praėjusiais metais šie rodikliai atitinkamai buvo 39 ir 46 proc.).

 

Lietuvos laisvosios rinkos instituto užsakymu 2009 m. balandžio mėnesį tyrimų bendrovė „RAIT“ atliko gyventojų sociologinę apklausą, kurioje buvo siekiama išsiaiškinti 15-74 metų Lietuvos gyventojų požiūrį į kontrabandą ir nelegalių prekių vartojimo lygį Lietuvoje.

 

Tyrimo duomenimis, labiausiai išaugo manančių, kad šalyje paplitęs nelegalaus alkoholio vartojimas (nuo 52 proc. pernai iki 78 proc. šiais metais). Manančių, kad paplitusi nelegalių degalų rinka šiais metais 69 proc. (2008 m. 45 proc.), o nelegalių cigarečių paplitimo rodikliai buvo aukšti jau praėjusiais metais, pasak tyrimo, nuo 82 proc. 2008 m. išaugo iki 90 proc.

 

Pasak LLRI viceprezidento Giedriaus KADZIAUSKO, gyventojų nuomonė apie kontrabandą nekinta ir, deja, jai yra palanki.

 

„Pateisinantį požiūrį į kontrabandą turi nuo 43 iki 47 proc. gyventojų. Santykinai palankus gyventojų požiūris, artimi ir pigias prekes siūlantys kaimynai, santykinai žemas Lietuvos gyvenimo lygis ir dideli akcizai – svarbios aplinkybės, kurios prisideda prie nelegalios rinkos veikimo. Prisiminti šį derinį aktualu dabar, kai Seimas svarsto įvairius akcizų politikos klausimus“, – sako G. KADZIAUSKAS.

 

Nelegalių prekių vartojimo paplitimo vertinimu išsiskiria keli regionai: tai, kad nelegalus kuro vartojimas yra labai paplitęs mano net 65 proc. Marijampolės ir Telšių apskričių gyventojai ir tai yra dvigubai daugiau nei Vilniaus, Klaipėdos, ar Utenos apskrityse. Nelegalus alkoholis, pasak tyrimo dalyvių, itin paplitęs Telšių (70 proc.) Marijampolės (67 proc.) ir Alytaus (63 proc.) apskrityse. Manančių, kad šalyje labai paplitę kontrabandinės cigaretės mano net 89 proc. Alytaus, 88 proc. Telšių ir 79 proc. Šiaulių apskričių gyventojai.

 

Apklausos duomenimis, trečdalis (33 proc.) žmonių mano, kad kontrabanda yra daugelio žmonių pragyvenimo šaltinis ir 4 iš 10 mano, kad ja užsiima mažas pajamas gaunantys gyventojai, kurie neturi kitų pragyvenimo šaltinių.

 

Dažniausiai kontrabandinės prekės įsigyjamos turgavietėse ir iš pažįstamų. Itin retai kontrabandinės prekės perkamos kioskuose ir parduotuvėse. Nors nepatikima prekių kokybė lieka pagrindine tokių prekių nepirkimo priežastimi, tačiau labai išaugo teigiančių, kad tai prieštarauja jų moralės principams (nuo 19 proc. iki 29 proc.).

 

Dėl papildomos informacijos

Laura Dabulytė

LLRI komunikacijos vadovė

Tel. 85 2526263; El.p. Laura@lrinka.lt