Šiandien išaušo Laisvės nuo mokesčių diena

Šiandien, gegužės 15 d., Lietuvoje atėjo Laisvės nuo mokesčių diena. 2001 metais vidutinis Lietuvos pilietis turėjo dirbti net 134 dienas, kad išlaikytų krašto apsaugą, neprivatizuotas sveikatos, socialinės apsaugos, švietimo sistemas, mokėtų algas valdininkams.

 

Laisvės nuo mokesčių diena – tai diena metuose, kuomet vidutinis mokesčių mokėtojas nustoja dirbti valdžiai ir pradeda dirbti sau. Tai yra mokesčių naštos rodiklis, parodantis, kokią žmogaus sukuriamų gėrybių dalį paima valdžia ir perskirsto per valstybės biudžetus ir fondus.

 

Lietuvos laisvosios rinkos institutas laisvės nuo mokesčių dieną skaičiuoja nuo 1993 metų. Nuo 1993 metų laisvės nuo mokesčių diena gana sparčiai tolo, o po 1998 metų mokesčių naštos augimo tempas sulėtėjo. Jei 1993 metais laisvės nuo mokesčių diena atėjo balandžio 13 dieną, tai 1995 metais – jau balandžio 27 dieną, 1998 metais – gegužės 13 dieną, 1999 ir 2000 metais – gegužės 16 dieną.

 

Tai, kad per pastaruosius metus mokesčių našta praktiškai nepakito, lėmė vilkinamas valstybės funkcijų privatizavimas, nemažinamos biudžeto išlaidos, nenaikinami biurokratiniai verslo suvaržymai. LLRI atkreipia dėmesį, kad tik atsisakius valstybei nebūdingų funkcijų ir tokiu būdu sumažinus biudžeto išlaidas bus sukurtos realios prielaidos mokesčių mažėjimui ir žmonių gerovės augimui.