Tyrimo apibendrinimą galite atsisiųsti paspaudę čia.
2010 m. gyventojai žymiai labiau nei 2009 m. linkę pateisinti cigarečių, alkoholio, degalų ir kuro kontrabandą bei nelegalių prekių vartojimą. Balandžio mėnesį LLRI užsakymu bendrovės „Sprinter tyrimai“ atlikto reprezentatyvaus tyrimo duomenimis gyventojų nuomone kontrabanda ir nelegalių prekių gamyba bei prekyba yra daugelio žmonių pragyvenimo šaltinis.
LLRI viceprezidentas Giedrius Kadziauskas sako, kad tyrimo duomenimis, 2010 m. kontrabandą pateisino 61 proc. gyventojų. 2009 m. pateisinančių skaičius buvo 43 proc., 2008 m. – 39 proc. Lyginant su 2008 m. ir 2009 m. tyrimų rezultatais matyti, kad kontrabandos reiškinys, gyventojų nuomone, sparčiai plinta, ir jis visuomenėje yra vis labiau toleruojamas.
Pagrindinės, gyventojų nuomone, kontrabandos ir nelegalių prekių paplitimo priežastys yra dideli kainų skirtumai lyginant su kaimyninėmis šalimis, kuriuos lemia dideli mokesčiai (akcizai) (taip mano 34 proc. apklaustųjų), augančios produktų kainos, atitinkamai mažėjančios gyventojų galimybės įpirkti teisėtai (19 proc.) ir tai, jog pernelyg sudėtinga ir brangu užsiimti verslu teisėtai (19 proc.).
„2009 metais valdžia priėmė sprendimus apsunkinančius įmonių ir žmonių padėtį ir galimybes prisitaikyti prie objektyvių ekonominių sunkumų. Nors valdžia tiesiogiai negalėjo padidinti gyventojų pajamų, tačiau mokesčių mažinimas, verslo sąlygų gerinimas galėjo palengvinti gyventojų ekonominę padėtį ir taip sumažinti poreikį šešėlinei veiklai. Deja ir krizė, ir valdžios ekonominė politika pastūmėjo žmones ir įmones link šešėlio“, – tyrimo rezultatus komentuoja LLRI viceprezidentas.
Efektyviausios kovos su kontrabanda ir nelegalių prekių prekyba ir gamyba priemonės gyventojų nuomone, yra mokesčių (akcizų) mažinimas siekiant mažesnių kainų (89 proc. apklaustųjų) ir valdžios reguliavimų, trukdančių užsiimti verslu, mažinimas (78 proc.). Lyginant pastarųjų trejų metų tyrimų rezultatus matyti, kad pirmosios dvi efektyviausios priemonės išlieka tokios pat.
Žmonių nuomone, kontrabanda ir nelegalių prekių gamyba bei prekyba pirmiausia yra daugelio žmonių pragyvenimo šaltinis. Taip mano 60 proc. . Lietuvos gyventojų. Net 43 proc. gyventojų paklausti, koks teiginys geriausiai atspindi jūsų nuomonę apie kontrabandą ir nelegalų vartojimą atsakė, jog „pigios kontrabandinės ir nelegalios prekės leidžia žmonėms taupyti. Nelegalių cigarečių bei degalų ir kuro kokybe visiškai pasitiki arba yra linkę pasitikėti 60 procentų apklaustųjų, alkoholio produktais – 46 procentai. Visose prekių grupėse atsakymų nepateikė 10-11 procentų apklaustųjų.
„2004-2008 metais palankiai vertinančių kontrabandą ir nelegalų vartojimą gyventojų dalis mažėjo, nuo 2009-2010 metų ženkliai išaugo. Palankus gyventojų požiūris į nelegalią veiklą ir nelegalių prekių apyvartą nėra lengva situacija valdžiai, nes mažėja įstatymams lojalių žmonių. Mažėja žmonių, kurie bendradarbiautų užkertant kelią kontrabandai ir nelegaliai prekybai, o daugėja žmonių, kurie palankiai vertina šešėlį, o tai didina tikimybę, jog gyvenimo sąlygoms dar pasunkėjus jie pasirinks šešėlinę veiklą,“ – sako LLRI viceprezidentas Giedrius Kadziauskas.
Dėl papildomos informacijos:
Tel. 85 2526255