Artimiausiame Vyriausybės posėdyje bus svarstomi socialinio draudimo pensijų įstatymo pakeitimai, leisiantys atsisakyti trečiosios, arba papildomos sąlygos, pensijai gauti. Laisvosios rinkos institutas jau seniai sakė, kad šios pensijų sąlygos reikia atsisakyti, kaip socialiai neteisingos. Ji turėjo įsigalioti nuo 2000 m. sausio 1 d. Vyriausybė siūlo jos netaikyti iš viso.
Dabar teisė į senatvės pensiją yra siejama su trimis sąlygomis:
1) pensiniu amžiumi, kuris nuo 1995m. vis didinamas,
2) minimaliu draudimo stažu (15 metų),
3) draudimo stažu per paskutinius metus iki pensijos (arba 35 metų draudimo stažu iš viso).
Analogiškos sąlygos taikomos ir invalidumo pensijoms gauti.
Paskutinioji sąlyga reiškia, kad norint išsaugoti teisę į pensiją, teks mokėti įmokas iki pat pensinio amžiaus. Tai nėra lengva, nes dažnai yra atleidžiami kaip tik priešpensinio amžiaus žmonės ir jiems labai sunku vėl susirasti darbą. Netekę darbo, jie neteks teisės ir į bet kokią socialinio draudimo pensiją, jei bus mokėję įmokas trumpiau nei 35 metus. O tai visai tikėtina, nes draudimo stažas ir darbas yra susiję dalykai – nėra darbo, nėra ir stažo. Trečiosios sąlygos reikalavimai nėra logiški, jų paskirtis neaiški – nebent atimti iš dalies pensinio amžiaus žmonių tai, ką jie manė seniai užsidirbę, ir taip sutaupyti socialinio draudimo lėšas.
Taigi, draudimo stažo reikalavimai pensijai gauti nebus panaikinti, kaip teigiama balandžio 26 dieną išplatintame agentūros BNS pranešime. Šie reikalavimai liks, tačiau bus atsisakyta įstatymo nuostatų, leidžiančių apiplėšti mūsų piliečius senatvėje.