Tarptautinėje konferencijoje „Lietuva pasaulyje: konkurencinga ar nukonkuruota?“ susirinkę ekspertai diagnozuoja, kad norint būti konkurencingai Lietuvai nedelsiant reikia imtis reformuoti problemiškiausias sritis: darbo santykių reglamentavimą, mokesčių politiką ir viešojo administravimo sistemą.
Anot specialistų Lietuva pasaulio žemėlapyje šiuo metu atrodo vidutiniokė. Stipriausios pusės yra BVP augimas, mobiliųjų telefonų, interneto vartotojų skaičius, o silpnosios – imigracijos įstatymai, nuoseklumo nebuvimas valdžios politikoje, lėta valdžios politikos pokyčių adaptacija versle, protų nutekėjimas, nepritraukiami užsienio specialistai į šalį, darbuotojų sergamumo įtaka kompanijos veiklai.
„Dar konkurencinga, bet gali būti nukonkuruota“, – konferencijoje teigė Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Remigijus Šimašius. Pasak jo, naujausi duomenys rodo, kad jei nebus keičiama mokestinė ir socialinės apsaugos finansavimo sistema, mūsų šaliai gali būti priklijuota paradoksali „mažai uždirbančios, bet brangiai kainuojančios darbo jėgos šalies“ etiketė.
„Lietuvoje veikia 152 verslą kontroliuojančios institucijos. Esame vos 124 vietoje pagal darbo santykių reglamentavimo laisvumą, kuris būtinas šiuolaikinėje dinamiškoje ekonomikoje. Daugelis sukurtų ar siūlomų įstatymų pataisų ne palengvina, o tik sunkina galimybę kurti pridėtinę vertę“, – sako LLRI prezidentas.
Jam antrina ir Lietuvos ekonominės plėtros agentūros (LEPA) generalinio direktoriaus pavaduotoja Laura Guobužaitė. Anot specialistės, Lietuva Šveicarijos IMD Pasaulio konkurencingumo centro reitinge užima 36 vietą tarp 55 pasaulio šalių ir, lyginant su 2007 m., nukrito penkiomis pozicijomis.
„Atsižvelgdami į esamą situaciją, LEPA planuoja įgyvendinti konkurencingumo didinimo programą, kurią sudarys dvi dalys: pramonės šakų konkurencingumo vertinimas ir įmonės veiklos analizė bei tobulinimas, naudojant finansinius instrumentus. Tokia kompleksinė sistema leis vertinti konkurencingumą pramonės šakose ir atskirose įmonėse bei nustatyti ir šalinti įmonių konkurencingumą siaurinančias sritis“, – teigia L.Guobužaitė.
Tarptautinę konferenciją organizavo Lietuvos laisvosios rinkos institutas ir Lietuvos ekonominės plėtros agentūra.
Kontaktinis asmuo:
Laura Dabulytė
LLRI komunikacijos vadovė
Tel. (8 5) 252 62 62;
El.p. Laura@lrinka.lt