Stebime valdžią: trumpai apie aktualius, svarstomus įstatymų projektus

Trumpai pristatome aktualius, svarstomus įstatymų projektus (ir kt.) ir jų privalumus/trūkumus. „Stebime valdžią” nauja LLRI iniciatyva, kuria siekiame įvertinti, ar šių įstatymų priėmimas būtų naudingas visuomenei, dirbantiesiems, verslui ar atvirkščiai – ribotų ir tik apsunkintų gyventojus?
Siūlomas tikslingesnis surenkamų akcizų panaudojimas
Įstatymo projektas: http://bit.ly/12KDSyi
Įstatymo projektu siūloma akcizų surenkamų iš kuro dalį, skiriamą Kelių programai, didinti nuo 55 iki 65 proc. Tai yra teigiamas pakeitimas, kadangi akcizas artinamas prie tikslinio mokesčio ir mažesnė jo pajamų dalis yra panaudojama per bendrą biudžetą.
Siūlomi Teritorijų planavimo įstatymo pakeitimai esminių ydų nesprendžia
LLRI ekspertizė: http://goo.gl/B6tai
Parengtas Projektas neapima esminės teritorijų planavimo sistemos ydos – neatitikimo tarp apribojimų naudotis nuosavybe bei pareigų masto, kurį savininkams sukuria teritorijų planavimas ir savininkų galimybės paveikti planavimo procesus. Abejotina, kad Projektas sukurs tvarką, suteikiančią palankiausias galimybes Lietuvos gyventojams naudotis teritorijomis ir užtikrins privačios nuosavybės apsaugą.
Siūlomi Mokslo ir Studijų įstatymo pakeitimai: mažiaus pasirinkimo, konkurencijos ir kokybės
LLRI ekspertizė: http://goo.gl/4Zb8k
Dabartiniame Mokslo ir studijų įstatyme aukštosios mokyklos pačios nustato studijų vietų skaičių atsižvelgdamos į galimybes užtikrinti studijų kokybę. Įstatymo projektu siekiama šią teisę panaikinti ir maksimalų valstybės finansuojamų pirmo kurso studentų skaičių konkrečioje aukštojoje mokykloje nustatyti Švietimo ministerijoje.
 
Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimai apriboja konstitucinę asmens ūkinės veiklos laisvę ir teisę į privačią nuosavybę
LLRI ekspertizė: http://bit.ly/16lA3gM
Siūlomi pakeitimai sumažintų galimybes pacientams laiku gauti tinkamas ir efektyvias sveikatos priežiūros paslaugas ir neleistų plėtotis konkurencijai. Taip pat sukurtų perteklinę reguliaciją, nereikalingą biurokratinę naštą bei priverstų sveikatos priežiūros įstaigas didelėmis sąnaudomis teikti paslaugas, kurioms nėra realaus poreikio. Įtvirtintų diskriminacinę, Konstitucijai bei Konstitucinio Teismo išaiškinimams prieštaraujančią perteklinę reguliaciją, taip pat teisės sistemoje atsirastų teisinių sąvokų dviprasmybių. LLRI siūlo grąžinti projektą tobulinti