Šiandien vykstančioje Lietuvos laisvosios rinkos instituto surengtoje konferencijoje „Konkurencija Lietuvos sveikatos sistemoje“ nagrinėjami du dabartinei sveikatos sistemai itin aktualūs klausimai – sveikatos priežiūros paslaugų finansavimas ir numatomas receptinių vaistų kainų reguliavimas.
Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentė Rūta Vainienė sako, kad Privalomojo sveikatos draudimo įmokas mokančio asmens galimybės pasirinkti paslaugą teikiančią gydymo įstaigą ar gydytoją, iš PSDF kompensuojamą paslaugą gauti laiku ir kokybišką, labai suvaržytos. Antrinio lygmens sveikatos priežiūros paslaugų teikėją didžiąja dalimi renkasi ne pacientas, o ligonių kasos, sudarydamos sutartis su paslaugų tiekėjais. Sutarčių sudarymo tvarka yra neskaidri, kriterijai subjektyvūs. Dėl to pacientas negauna pageidaujamos paslaugos kokybės, o PSDF lėšos naudojamos neefektyviai.
„Paciento, o ne gydymo įstaigos finansavimas leistų spręsti sveikatos priežiūros paslaugų finansavimo problemas, dėl paciento konkuruojant gydymo įstaigoms. Būtina konstatuoti įvykusį faktą, kad šimtaprocentinis visų paslaugų ir visos jų kainos kompensavimas yra neįmanomas – tai byloja eilės gydymo įstaigose bei kompensuojamųjų paslaugų kvotavimas – ir įteisinti paciento priemoką. Ilgainiui reikėtų pereiti prie privalomojo sveikatos draudimo privačiose draudimo bendrovėse, kurios atstovautų pacientą santykiuose su medikais. Ligonių kasos tuomet turėtų subalansuoti draudimo įmokų skirtumus, tačiau nebūti finansuojančioji institucija“, – įsitikinusi LLRI prezidentė.
Kita konferencijoje svarstoma tema – konkurencija vaistų rinkoje, kurią ketinama sunaikinti numatomu receptinių nekompensuojamųjų vaistų prekybinio antkainio reguliavimu. Anot R. Vainienės, siekiant padidinti vaistų prieinamumą ir sumažinti jų kainą, reikia paprastinti vaistinėms keliamus licencijavimo bei veiklos reikalavimus, spartinti vaistų, įskaitant ir trečiųjų šalių vaistų, registravimą, supaprastinti lygiagretų vaistų importą ir imtis kitų konkurenciją skatinančių priemonių.
„Sveikatos apsaugos ministerija nori sugrąžinti seną nepasiteisinusį būdą riboti konkurenciją vaistų rinkoje, – taikyti buhalterines priemones riboti prekybininkų antkainį. Receptinių vaistų kainos buvo reguliuojamos iki 2002 m. ir šio reguliavimo buvo atsisakyta dėl grėsmės gyventojams apskirtai neturėti galimybės įsigyti vaistų. Valdžia vėl lipa ant to paties grėblio“, – sako R.Vainienė. SAM siūlomas vaistų antkainių reguliavimas dalies vaistų kainas pakels, sumažins konkurenciją tarp vaistinių, nes mažosios vaistinės tiesiog turės užsidaryti. Vaistų kainų reguliavimas yra itin žalingas ir prieš pacientą nukreiptas žingsnis.
LLRI parengė ir atsakingosioms institucijoms pateikė savo išvadas bei pasiūlymus dėl PSDF lėšų naudojimo tvarkos, finansuojant antrines sveikatos priežiūros paslaugas bei vaistų kainų reguliavimo pasekmių.
Dėl papildomos informacijos: Laura Dabulytė, LLRI komunikacijos vadovė, Tel.: 85 2526263.