„Nanny State Index“ sudarytojai pastebi, kad paternalistinės politikos mastas Lietuvoje – vienas didžiausių Europoje. Mūsų šalis, pagal valdžios kontrolės ir reguliavimo smulkmeniškumą maisto, gėrimų, tabako vartojimo ir prekybos srityse, užima trečią vietą.
Karolina Mickutė yra Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnioji ekspertė
Lietuvos pavyzdys rodo, kad valdžios kontrolė ir reguliavimo smulkmeniškumas yra linkęs plėstis ir vieni reikalavimai nuolat gimdo kitus. Dažniausia to priežastis tai, kad per retai yra vertinamas taisyklių efektyvumas, jų peržiūra menkai vykdoma, ribojimus dažnai renkamasi didinti.
Pavyzdžiui, uždraudus rūkyti privačių daugiabučių balkonuose savivaldybės džiaugėsi, kad per dvejus metus išrašytas baudas galima suskaičiuoti ant rankų pirštų. Tačiau tai nereiškia, kad žmonės nustojo rūkyti – veikiau tai rodo, kad tokio reikalavimo laikymosi yra neįmanoma užtikrinti praktiškai. Uždraudus reklamuoti alkoholinius gėrimus, reklamuojami nealkoholiniai, o padidinus akcizus alkoholiui, augo šių produktų paklausa kaimyninėse valstybėse. Tokiais atvejais, norėdami sutaupyti gyventojai renkasi arba vykti į kaimynines šalis apsipirkti, arba vartoti alkoholio pakaitalus, įsigyti jų šešėlinėje rinkoje.
„Nanny State Index“ mums dar kartą primena, kad siekdami pagerinti piliečių sveikatą, politikos formuotojai daugiau dėmesio turėtų skirti ekonomikos augimui, o ne piliečių elgesio kontrolei draudimais ir mokesčiais.
Visą indeksą rasite šioje nuorodoje.