R. Šimašius: Išlaidaholizmo triumfas?

Panašu, kad Seimas tuoj tuoj patvirtins 2008 metų biudžetą. Jau teko jį pakrikštyti išlaidaholizmo apraiška, tačiau per pora mėnesių nuo jo pateikimo situacija dar pablogėjo. Biudžetas ne tik bus deficitinis, nors valdžia mušasi į krūtinę kaip kovoja su infliacija net neturėdama tam priemonių. Per svarstymą Seime biudžetas apaugo papildomomis išlaidomis bei papildomomis pajamomis iš ekspromtu pasiūlytų papildomų mokesčių.

 

Kaip ir alkoholikai, taip ir valdiški išlaidaholikai daro viską, kad tik išleistų daugiau. Kad tai būtų pateisinta, pasitelkta dvigubai storesnė Biudžeto aiškinamoji knyga. Deja, iš jos ne tiek jau daug kas paaiškėja. Pavyzdžiui, kiek lėšų nukeliauja valdžios įstaigų savireklamai (pagal nupirktų spaudos puslapių ir televizijos minučių skaičių ir kitus ženklus – ne viena dešimtis milijonų). Neaišku, kiek išleidžiama poilsio bazėms ir paežerių pirtelėms išlaikyti (sprendžiant pagal vienintelį kol kas matomą objektą – poilsio namus „Baltija“ – kuriam skiriama virš milijono, sumos irgi dešimtmilijoninės). Valdžios įstaigų planai ir jų rezultatų kriterijai surašyti taip, kad viskas arba įvyks savaime, arba nebus net įmanoma prisikabinti, kad nepakankamai tikslinga ar efektyvu.

 

Kad išlaidavimas neatrodytų toks masiškas, pasitelkiama visa krūva melų. Pavyzdžiui, sakoma, kad biudžeto deficitas yra 0,5 procento. Tačiau tikrasis deficitas yra bene dvigubai didesnis: daugiau kaip milijardo deficitas nuo 100 milijardų bendrojo vidaus produkto juk yra ne pusė procento, o vienas. Triukas tas, kad išlaidos kompensacijoms už žemę tiesiog nelaikomos deficitu…

 

Dar sakoma, kad valdžiai kitais metais reiks labai susiveržti diržus, nes mažėja mokesčiai… Na, vargu ar galėtume pavadinti diržų susiveržimu 30 procentų išaugusias biudžeto pajamas. Įsivaizduokime, kad jūsų šeimos pajamos kitais metais padidėtų 30 procentų – kažin ar tai laikytume diržų veržimosi požymiu net jei ir tektų daugiau mokėti už pieną bei šildymą…

 

Sakoma ir tai, kad kitais metais mažės mokesčiai. Tas tiesa, tačiau socialinio mokesčio sumažėjimas buvo aiškus jau prieš trejus metus, o gyventojų pajamų mokesčio sumažėjimas – prieš dvejus metus. Tai, kad vis daugiau šešėlinės veiklos legalizuojasi, – ne mažas ir šių sumažėjimų nuopelnas. Beje, neatsitiktinai ekspertai kitais metais kaip tik planuoja keliais procentais mažėsiančią šešėlinės ekonomikos dalį bendroje ekonomikoje. Tačiau mokesčiai ne tik mažėja. Pavyzdžiui, išauga akcizai cigaretėms. Tačiau iš anksto numatytų išlaidų išlaidaholikams pasirodė ne gana. Seimo narių papildomų išlaidų siūlymams finansuoti Vyriausybė, šį kartą pritarė netikėtai išdygusiam papildomam „rezervui“ – alkoholio akcizų pataisoms, numatančioms 20 procentų padidinti akcizą visų rūšių alkoholiui. O tai sudarys papildomai 210 milijonų litų pajamų.

 

Jei taip įvyks, tai ar neatsitiks ir su ta pačia šešėline ekonomika kaip ne kartą jau buvo. Iš valdžios tikėjomės vieno, o gauname kitą – tai, kas tiesiog sukuria naują puikią verslo nišą. Tačiau ne tiems, kurie kuria legaliai, o tiems, kurie knygnešių takais gėrybes gabena, tik jau nebe spaudą, o akcizines prekes. Akcizo didinimas cigaretėms ir atitinkamai kontrabandos paskatinimas dar suprantamas dėl to, kad to iš mūsų Europos Sąjunga reikalauja. Tačiau kaip suprasti alkoholio akcizų didinimą, kai Europos Sąjungos minimumai jau liks toli už nugaros?..

 

Išlaidaholizmas – visuotinė Seime siaučianti bacila. Visi jame prieš infliaciją, už biudžeto lėšų naudojimo efektyvumą. Tačiau beveik visi iš taip sakančių yra balsavę už išlaidas didinančius įstatymų pakeitimus ir, ko gero, mažai dvejodami palaimins pateiktą biudžetą. Pastarasis didins infliaciją, valdžios prasiskolinimą, neapgalvotai dideles išlaidas ir apskritai yra neadekvatus šios dienos situacijai. Greičiausiai bijoma, kad nepatvirtinus biudžeto teks tikrai susirūpinti, taupyti ir peržiūrėti savo nepamatuotus išlaidaholiškus sprendimus, kuriems prieštaravo net Vyriausybė.

 

Respublikos Prezidentas yra pareiškęs, kad kitais (t.y., šiais) metais biudžeto nepasirašys, jei jis bus tokios pat blogos kokybės. Akivaizdu, kad šiemet parengtas biudžetas tikrai ne geresnis nei pernai. Jau vien tai, kad nesugebama sutilpti į beveik trečdaliu išaugusias pajamas, rodo nemažai. Taigi, vilčių, kad išlaidaholizmas bus pakištas po šaltu dušu yra.