Netinkama kova su kontrabanda suvaržys tranzitą ir skatins korupciją

Vyriausybės ketinimai sugriežtinti muitinės tranzito procedūras ir įvesti privalomą reikalavimą maisto produktus per Lietuvos teritoriją gabenti tik uždaromis, plombuoti tinkamomis automobilių transporto priemonėmis, kurios plombuojamos muitinėje, suvaržys tranzitą ir skatins korupciją, teigia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).

 

Deklaruojamas šių priemonių tikslas – padėti Lietuvos ūkininkams ir mažinti kontrabandą. Tačiau, LLRI nuomone, jos ūkininkų problemų neišspręs – tik sukurs ūkininkų apsaugos iliuziją. Be to, tokios priemonės visada tik atitolina neišvengiamą žemės ūkio pertvarką, mažina paskatas ūkininkams tobulinti savo veiklą, iškreipia jų lūkesčius, o jų problemos skatinamos spręsti kitų visuomenės grupių sąskaita.

 

LLRI eksperto Ramūno Vilpišausko teigimu, siūloma tranzito tvarka suvaržys ir apsunkins verslo sąlygas. „Dar daugiau, ji akivaizdžiai prieštarauja Vyriausybės politikai sukurti palankias sąlygas tranzitui per Lietuvos teritoriją. Tai neišvengiamai didins eiles prie muitinių, muitinės apkrovimą ir prielaidas korupcijai, ” – mano ekspertas.

 

Ypač žalinga Vyriausybės nutarime siūloma nuostata, kuri ne tik nustato maisto prekių, gabenamų plombuotais automobiliais, sąrašą, bet ir sudaro galimybę pačiai Žemės ūkio ministerijai šį sąrašą pildyti. Tokių nuostatų įgyvendinimas skatina piktnaudžiavimą turimomis galiomis, neskaidrų sprendimų priėmimą ir korupciją.

 

Kalbant apie prekybos suvaržymus, būtina atkreipti dėmesį, jog spalio 15 d. įsigalioja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymas, įpareigojantis vaisių ir daržovių importuotojus vežti šiuos produktus tik izoterminiu ar šaldomuoju transportu. Tai yra akivaizdus užsienio prekybos ribojimas netarifinėmis kliūtimis, turintis neigiamos įtakos ir prekiautojams, ir vartotojams. Tokie sprendimai turi būti priimami Vyriausybės nutarimais, o ne atskirų tarnybų vadovų įsakymais.

 

Institutas siūlo atsisakyti mėginimų spręsti ūkininkų problemas trumpalaikėmis, neskaidriomis ir kitus verslus ribojančiomis priemonėmis ir kurti prognozuojamą teisinę aplinką.