Stebime valdžią. Ką naujo šią savaitę siūlo valdžia?

Lietuvos laisvosios rinkos institutas nuolatos stebi registruojamus naujas svarbiausias įstatymų inicityvas. Atkreipiame dėmesį į šios savaitės svarbiausias.

#Stebime valdžią:

Nepritariame

Seime toliau kelią skinasi draudimas turėti daugiau nei 1000 hektarų miškų ūkio paskirties žemės ploto. Šią savaitę projektą svarstys Seimo Aplinkos komitetas.

Politikai užsimojo apriboti privačios nuosavybės teises, nepateikdami tam svarių ir pagrįstų argumentų. Neaišku, kodėl būtent 1000 hektarų? Nuosavybės ribojimas mažintų Lietuvos miško ūkio pramonės investicinį patrauklumą, iškreiptų konkurenciją. Juk nuo vieno subjekto dominavimo rinkoje saugo Konkurencijos įstatymas, kam reikalinga prikurti neargumentuotų reguliavimų?

Be to, šiuo ribojimu būtų suteikiamos privilegijos valstybinių miškų valdytojams, kuriems ribojimai nebūtų taikomi. Jiems būtų sudarytos palankesnės ūkinės veiklos sąlygos ir išskirtinis ekonominis pranašumas, o privatūs miškų savininkai būtų diskriminuojami. Tai pažeistų sąžiningos konkurencijos laisvės ir lygiateisiškumo principus.

Pritariame

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo nepritarti Seimo narių  pasiūlymui suteikti apmokamą laisvą dieną per mėnesį tiems darbuotojams, kurie turi neįgalius, sergančius konkrečiomis ligomis arba vyresnius nei 70 metų tėvus.

Žinoma, tikslas rūpintis tėvais – gražus ir geras, tačiau visų gyvenimo atvejų, kad ir kaip kai kurie politikai norėtų, į Darbo kodeksą nesudėsi. Negi nuoširdžiai manoma, kad laisva diena privers tuos, kurie tėvais nesirūpina, pradėti jais rūpintis?

Sutinkame su ministerijos argumentais, kad Darbo kodeksas jau dabar suteikia galimybes derinti darbą ir šeimos įsipareigojimus. Galima šeimos nario slaugymui panaudoti nemokamas atostogas, pasirinkti individualų darbo laiko režimą, pasirinkti lankstų darbo grafiką ar suskaidytos darbo dienos laiko režimą, Taip pat darbdavys ir darbuotojas gali susitarti dėl darbo laiko perkėlimo į kitą darbo dieną ar pamainą, gali susitarti dirbti nuotoliniu būdu ar pagal projektinio darbo sutartį.

Lietuvoje yra beveik 400 tūkstančių žmonių, kurių amžius 70 ir daugiau metų, ir kurie turi po vieną ar daugiau vaikų, kuriems, priėmus šį siūlymą, priklausytų 12 papildomų poilsio dienų per metus.

Išaugę darbo vietos kaštai tikrai neigiamai paveiktų Lietuvos ekonomiką, be to lengva politikams daryti gerus darbus kitų rankomis – juk apmokėti turėtų ne jie, o darbdaviai. Todėl Seimo nariai turėtų įsiklausyti į ministerijos argumentus ir nepritarti tokiems, ganėtinai populistiškai skambantiems pasiūlymams.

Pritariame

Grožio paslaugas teikti taps lengviau. Grožio paslaugų verslo atstovams nebereiks smulkiai aprašyti kiekvienos paslaugos teikimo proceso. Puikus Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymas, nes įvairūs aprašai neturi nieko bendra su paslaugos kokybe, o verslui sukelia ne tik administracinę, bet ir finansinę naštą.

Taip pat,  kai darysitės tatuiruotę, ilgalaikį makiažą, ar versitės papuošalą – jūsų duomenys bus saugesni. Nes šių paslaugų teikėjams nebereikės registruoti klientų, nurodyti jų vardo, pavardės ir reikalauti parašo.

Skaičiuojama, kad verslui sukeliama administracinė našta sumažės daugiau kaip 8 milijonais eurų.

Labai sveikiname valdžios siūlymus, nuo kurių užsiimti verslu, ypač smulkiuoju bus lengviau. Siūlome peržiūrėti ir daugiau tvarkų, normų ir reikalavimų pagal kriterijų, ar tikrai visi reikalavimai yra aktualūs, veiksmingi ir reikalingi.