K. Leontjeva. Laikas nustoti būti dosniems kitų sąskaita (0)

Europos Parlamento moterų teisių komitetas prašo Europos lygmeniu įteisinti minimalios 20 savaičių trukmės motinystės atostogas, kurių 6 privalėtų būti pilnai apmokamos. Šiuo metu darbdaviai privalo leisti motinai pasiimti motinystės atostogas iki 14 savaičių. Teigiama, kad motinystės atostogų pratęsimas iki 20 savaičių turėtų teigiamos įtakos motinų sveikatai bei leistų sustiprinti motinos-vaiko ryšį. Pirmąsias 6 savaites motinai būtų apmokamas visas jos atlyginimas, o per sekančias keturiolika savaičių ji galėtų tikėtis gauti 85 proc. buvusio atlyginimo pajamų.

Kiek „nušokusi“ šiame kontekste atrodo Lietuva, kurioje apmokamos atostogos tęsiasi net 104 savaites. Pirmąsias 52 savaites motinos arba tėvai gauna 100 proc. atlyginimo, o kitas 52 savaites – 85 proc. atlyginimo. Bet koks bandymas sutrumpinti atostogas bent iki vaikui sukaks vieneri metai laikomas Konstitucijos pažeidimu (mat valstybė „nebeglobotų šeimų“), pasikėsinimu į motinas, noru pabloginti šalies demografinę padėtį ir t.t. Bet koks politikas, išdrįsęs motinų teises ir privilegijas ginantiems pasiūlyti trumpinti motinystės atostogas, yra užpuolamas kaip Konstitucijos pažeidėjas.

Tačiau ginantiesiems motinų teises derėtų prisiminti, kad dosniųjų pašalpų šaltinis nėra valdžia ar valdininkai – tai yra valdžios sprendimu atiduodamos darbdavių ir dirbančiųjų mokamos socialinio draudimo įmokos. Nejaugi 1 m. truksiančios motinystės atostogos reikštų, kad valstybė nebegloboja šeimų?! Juk apmokama tebebūtų 52 sav. ir Lietuva išliktų dosni, lyginant su daugeliu kitų ES valstybių.

Be to, derėtų žinoti ir tai, kad surenkamų motinystės ir ligos įmokų nepakanka šioms išmokoms finansuoti, todėl motinystės pašalpos yra mokamos iš pensijų socialinio draudimo įmokų. Sumažinus motinystės pašalpų mokėjimo trukmę, pagerėtų pensininkų padėtis, kuriems teoriškai skirtos lėšos šiuo metu yra atiduodamos motinoms. Jeigu jau valdžia nori išlaikyti tokias dosnias pašalpas, tegu ji išdrįsta padidinti įmokų tarifus. Bijo, nenori? Tuomet tegu neapsimetinėja, kad gali šias išmokas finansuoti ir neieško būdų kur nugvelbti, kad tik būtų ką išmokėti motinoms.

Siekdamas subalansuoti „Sodros“ biudžetą, atsakingas ministras pasiryžęs motinystės atostogų klausimą nustumti už svarstymo ribų, o problemas spręsti kišant leteną į pervedimus pensijų fondams, skriaudžiant 960 tūkst. pensijas kaupiančių žmonių. Galbūt būtų neprošal atsižvelgti į Europos Sąjungoje vyraujančias tendencijas ir galimus pasikeitimus, ir įvertinti, ar tikrai esame pajėgūs išlaikyti septyniskart ilgesnes nei ES legaliai reikalaujama motinystės atostogas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

one + two =