Anksčiau daugelio išsakyta mintis, kad ES, neradusi savo tikrojo identiteto, pradėjo tapatinti su aplinkosauga, yra puikiai iliustruota Europos dienos minėjimo. Prisipažinsiu, kad tame renginyje tikrai nebuvau ir į „Bliuškį“ nežiūrėjau, tad apsiriboju aukščiau pateiktu naujienų tarnybos pranešimu.
Ar ES nėra kitų, žymiai svarbesnių ir aktualesnių prioritetų kaip ekologiškas maistas ar pasiplaukiojimas iš PET butelių sukonstruotu plaustu? O kaip santykiai su Rusija, grėsmės demokratijai, laisvei ir saugumui, ES ekonominis augimas ir t.t.? Norite „globalesnių“ ir mažiau „savanaudiškų“ problemų – prašau: branduolinių ginklų proliferacija, maisto produktų kainų augimas, autoritarizmo plitimas. Dėl to, kad apie tai nepatogu kalbėti? Ar dėl to, kad būtent šiais esminiais klausimais ES nėra vientiso sutarimo.
Ironiška, bet paskutinė naujienų pranešimo pastraipa, skamba kaip teisingas priekaištas.
Europos diena kasmet minima gegužės 9-ąją. Būtent šią dieną 1950 metais Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Schumanas (Šumanas) paskelbė deklaraciją, kurioje pateikė planą, kaip pasiekti, kad Europoje nekiltų karų ir ji galėtų toliau plėtotis. Ši deklaracija suteikė postūmį Europai vienytis, o 1986 metais, minint R.Schumano 100-ąsias gimimo metines, gegužės 9-oji buvo paskelbta Europos diena.
Būtent – taika ir ekonominis augimas. Atrodo, kad dabartiniai ES šeimininkai pamiršo, kad ES vėliavos fonas yra mėlynas, o ne žalias.