V. Žukauskas: Tai kaip ten su ta Lenkija? (0)

Pastaruoju metu Lenkija pateikiama kaip įspūdingas teigiamas pavyzdys. Lenkija per visą ekonominio nuosmukio laikotarpį sugebėjo išlaikyti teigiamą BVP augimą, kuris 2009 m. pastebimai lenkė ES šalių vidurkį siekė apie 2 proc. Stebėtinas Lenkijos atsparumas ekonomikos nuosmukiui aiškinamas didele vidine rinka, mažesniu (pvz. lyginant su Baltijos šalimis) paskolų bei nekilnojamo turto sektoriaus bumu bei mažesniu eksporto nuosmukiu.

untitled

Tik kyla klausimas, kaip ten su tuo zlotu? 2009 m. vasario pabaigoje zlotas, lyginant su euru, nuo metų pradžios buvo praradęs apie 15 proc. savo vertės. Žinoma, dabar jo vertė kiek atsigauna. Tačiau kaip šis zloto nuvertėjimas paveikia BVP skaičiavimus?

Jeigu šalies BVP augimas skaičiuojamas vietine valiuta, kuri nuvertėja užsienio valiutų atžvilgiu, galima situacija, kuomet skaičiuojant vietine valiuta sukuriama daugiau BVP, tačiau dėl valiutos nuvertėjimo, už tą sukurtą BVP galima nupirkti mažiau užsienio prekių ar paslaugų T.y. skaičiuojant vietine valiuta BVP auga, tačiau skaičiuojant užsienio valiuta – krenta.

Ar galėjo taip nutikti Lenkijos atveju? Eurostate radau tokius duomenis apie Lenkijos BVP:

 

GDP at market prices 2008 2009 Augimas
Millions of euro 362415,1 310075,1 -14,4%
Millions of national currency 1272838 1341881 5,4%

Žinoma, šie duomenys nėra tikrasis Lenkijos BVP augimas, kadangi juose nėra atsižvelgta į infliaciją, tačiau tendenciją jie atspindi. 2009 m. lyginant su 2008 m. skaičiuojant zlotais nominalus Lenkijos BVP išaugo 5,4 proc., tačiau skaičiuojant Eurais krito net 14,4 proc.

Gal ne taip ir gerai toje Lenkijoje, kaip galvojome. Gal jos augimas tėra nuvertėjusios valiutos miražas? Dar vienas akmuo į statistikos daržą:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

5 × 5 =