Ne per seniausia europiečių apklausa parodė, kad dauguma europiečių, esą, nenori tokio kapitalizmo kaip JAV. Nieko čia nuostabaus, vartotojai yra racionalūs ekonominiai veikėjai, tačiau jokiu būdu ne objektyvūs ekonominės politikos vertintojai. Apie rinkėjų neobjektyvumą, kalbėjome jau anksčiau.
Be to, kad dalis europiečių JAV nemėgsta vien dėlto, kad ji yra JAV irgi ne paslaptis. Čia suplakama tikrų ir menamų JAV blogybių kokteilis: nuo rasinės diskriminacijos (nors Europoje, jos ne ką ne mažiau), menamo amerikiečių kvailumo (nors 17 iš 20 geriausių pasaulio universitetų yra JAV) iki neva JAV plačiai paplitusio skurdo. Įdomiausia (ir kartu dėsninga), kad labiausiai apie JAV trūkumus pasirengę kalbėti tie, kieno pažintis su JAV apsiriboja antrarūšės kokybės kinematografijos produktais.
Kita vertus, pati “mėgstu – nemėgstu” sąvoka yra subjektyvi, todėl ir jos parėmimas subjektyviais vertinimas yra pateisinamas. Tačiau kuomet diskutuojama politinės ekonomikos klausimais, į argumentą – “Mes nenorime gyventi kaip JAV” reikėtų pažiūrėti kritiškiau, kaip ir dažnai po to sekantį argumentą “Geriau gyvenkime kaip Skandinavijoje”.
Visų pirma, apie skurdą JAV (iš European Dawn)
“Neturtingi” namų ūkiai JAV turi:
– vieną ar daugiau automobilių (72%)
– oro kondicionavimo sistemą (50%)
– skalbimo mašiną (72%)
– indų plovyklę (20%)
– mikrobangų krosnelę (60%)
– spalvotą televizorių (93%)
– vaizdo grotuvą (60%)
Teisingumo dėlei reikėtų priminti, kad keisto paradokso būdu, šiais laikais kalbant apie skurdą, skurdo sąvoka apibūdina turtinę nelygybę, o ne skurdą. O turtinė nelygybė egzistuoja visose šalyse.
Iliustracijai- “Skurdas” (pagal pajamų pasiskirstymą)
• D. Britanijoje – 18%
• Danijoje – 12%
• Slovakijoje – 21%
• Lietuvoje – 15%
• Bulgarijoje – 14%.
CATO institutas paskelbė iliustratyvų tyrimą kuriame palygino JAV ir Skandinaviško modelio šalių ekonominius rodiklius (http://www.cato.org/pub_display.php?pub_id=8765), kurie, manau, parodo, ekonominę situaciją tiek JAV, tiek Skandinavijoje.
Pasaulio ekonomikos forumo duomenimis, JAV – pati konkurencingiausia ekonomika.
Taigi, gero skaitymo.