R. Griguolaitė. „Socminui“ užimtumas ir darbo santykių reguliavimas nesusiję? (0)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija įvertinusi „pasikeitusias aplinkybes” skelbia, kad darbo santykių reguliavimo tobulinimas šiandien nebėra aktualus ir tikslingas – darbo santykių reguliavimas jau dabar yra puikiai atspindintis rinkos poreikius. Ir savo ruožtu siekia atšaukti praeitos Vyriausybės parengtą Darbo kodekso (DK) pakeitimų projektą, kurio nuostatos turėjo sumažinti administracinę naštą ir suteikti darbo rinkai lankstumo. Tik kas tos „pasikeitusios aplinkybės”, kurios nepraėjus nė metams kardinaliai pakeitė situaciją?

Su aplinkybėmis, kurias Ministerija vertino, būtų išties įdomu susipažinti detaliau – juk šis projektas Trišalėje taryboje ir Seime svarstytas vos pernai, 2012 m. Per šį laikotarpį, beje, pasikeitė tik Vyriausybės nariai, bet ne ekonominė situacija. LLRI atlikto rinkos dalyvių nuomonės tyrimo duomenimis, BVP ir šiais metais liks panašus kaip ir 2012 m. – apie 3,4%. Apklaustieji prognozuoja tik 0,2 proc. ekonomikos augimą. Nedarbo lygis liks apie 12%. Taigi, šalies ekonominė situacija nėra pasikeitusi. Priešingai, situacija reikalauja toliau vykdyti reformas.

Už darbo santykių modernizavimo tęsimą pasisako ir Europos Komisija. Ji savo rekomendacijose pažymi, kad būtina imtis papildomų priemonių darbo rinkos lankstumui didinti, jog būtų užtikrintas darbo rinko užimtumas, ypač jaunų žmonių ir nekvalifikuotų darbuotojų.

Darbo santykių reguliavimo problemos ir jas keliantys Darbo kodekso straipsniai taip pat yra įvardinti. Praėjusiais metais socialiniai partneriai, su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija priešakyje, nuveikė didžiulį darbą analizuodami ir diskutuodami, kurios Darbo kodekso nuostatos yra labiausiai varžančios darbo santykius, trukdančios įsidarbinimui ir verslo plėtrai. Pateiktas DK pakeitimų projektas nuosaikiai palengvintų administracinę naštą bei priderintų Darbo kodeksą prie šiuolaikinės darbo rinkos poreikių ir nesikėsintų į darbuotojų teises (plačiau buvusiuose įrašuose).

Be „pasikeitusių aplinkybių”, Ministerija, siūlydama atšaukti DK pakeitimus, nurodo Šešioliktosios Vyriausybės 2012-2016 metų programos prioritetą – solidarumą, socialinių partnerių bendradarbiavimą. Neva Trišalėje taryboje nerasta sutarimo dėl projekto, todėl Vyriausybė, atsiimdama DK pakeitimų paketą, vykdo savo programą.

Įdomu tai, kad kitas punktas Vyriausybės programoje yra darbo vietų kūrimas, užimtumo didinimas, lanksčių darbo formų diegimas įgyvendinimas. Tačiau atšaukiant DK pakeitimų paketą lieka visiškai neaišku, kaip jis bus įgyvendinamas.

Tiesa, darbo grupė užimtumui didinti jau yra. Viename jos posėdžių valstybės institucijos gerą valandą ginčijosi kaip pavadinti dokumentą, kurį rengia darbo grupė – strategija, programa ar planu? Akivaizdu, kad pasirūpinta, jog nors ministerijos būtų užimtos. Kitiems mirtingiesiems lieka palaukti, kol Trišalė taryba išmoks konstruktyvaus dialogo, nes be jos pritarimo su darbo santykių reguliavimu susiję projektai praktiškai net nepasiekia tautos išrinktųjų – Seimo narių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

seventeen − thirteen =