Praėjusią savaitę JAV iždo sekretorius Timothy Geithner’is interviu ABC News pasakė, jog JAV niekada nepraras AAA skolos reitingo. („That will never happen to this country“) Šį reitingą suteikia pasaulinės reitingavimo agentūros tokios kaip Standard & Poor’s, Moody’s ar Fitch ir jis įvertina skolos patikimumą, negrąžinimo tikimybę. AAA reitingas yra aukščiausios klasės reitingas.
Mano manymu, tai drąsus pareiškimas, kuris pasauliui siunčia labai dviprasmišką žinutę. Kokias išvadas galima daryti išgirdus šią Geihner‘io frazę? Visų pirma, jau pats pasisakymo tonas kelia įtarimų, jog ne viskas su JAV valstybės skola ir jos perspektyvomis yra taip puiku kaip Geithner‘is norėtų, jog mes galvotume. Šiek tiek primena nusikaltimo vietoje pagautą vaiką, kuris jausdamas, jog atsidūrė aklavietėje garsiai deklaruoja savo nekaltumą, tuo sukeldamas dar daugiau įtarimo. Jeigu viskas su JAV skola taip puiku, kam reikia tokios retorikos?
Šis pasisakymas taip pat prisideda prie politikų pastoviai pučiamos miglos, jog ateitis yra visiškai numatoma ir nuspėjama, jog valdžia viskuo pasirūpins. Tiesa yra ta, kad net ir pats tobuliausias ekonominis modelis negali užtikrintai nuspėti ateities. Todėl šis Geithner‘io pasisakymas reiškia, jog arba jis spekuliuoja, arba netiesiogiai teigia, kad reitingavimo įmonės nėra patikimos ir nepriklausomos. Tai reikštų, kad ateityje susiklosčius tam tikrai situacijai nesugebės sumažinti reitingo JAV skolai, nors to ir reikalaus logika ir realios aplinkybės.
Nors JAV valstybės skola sparčiai auga (šiuo metu siekia net 12.5 trilijono dolerių) ir sparčiai artėja prie 100 procentų bendrojo vidaus produkto (grafikas), gali būti, jog Geithner‘is daro gerai pasvertą spėjimą. Spausdindama pinigus ir didindama infliaciją JAV turi galimybę sumažinti savo skolos naštą, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, jog skola yra puikiai valdoma ir jos patikimumas yra aukščiausios klasės. Spėlioti ir prognozuoti galima, tačiau žinoti – tikrai ne.