Praėjusią savaitę maloniai nustebino Estijos Ekonomikos ir ryšių ministerijos atstovės spaudai pareiškimas, kad ministerija norėdama taupyti sunkiai renkamas biudžeto lėšas rengiasi atleisti 108 savo kuruojamo sektoriaus darbuotojus. O 12 pačios ministerijos darbuotojų jau atleisti.
Lietuvoje Vyriausybės svarsto siūlymą padidinti valdininkų skaičių dar 350. Ministerijos padidėjusį etatų poreikį sprendžia prašydamos, ne joms gi atsižvelginėti į ekonomikos sąlygas ir į biudžeto surinkimą. Jos paprašo, jei duos, tai duos, o po to žiūrėsim.
Estijos Ekonomikos ministerija tikriausiai sugalvojo kaip, planuoja atlikti jai paskirtas funkcijas – galbūt padidins savo darbuotojų našumą, o gal ims ir atsisakys dalies funkcijų. Abiem atvejais nauda mokesčių mokėtojui.
Kaip estams užtenka drasos? Net jeigu tai ir populizmas, kuris pagal apibrėžimą orientuotas į plačiosios visuomenės poreikius, tai smagu, kad Estijos visuomenė nori tokių pokyčių.
Kuris iš Lietuvos ministerijų vadovų pasiryžtų žingsniui sumažinti savo kariauną, kurios dydis atspindi paties generolo antpečių žvaigždžių gausą? Tokį pareiškimą pasmerktų bent jau partijos draugai, nes mažėdama ministerija tampa ir mažiau svarbi politiškai.
Kiti mūsų konkurentai dėl dėmesio, investicijų ir geresnio gyvenimo – čekai, štai pranešė, kad kitą pusmetį pirmininkaujant Europos sąjungos tarybai, stengsis, kad būtų priimama kuo mažiau teisės aktų, o nereikalingi naikinami. Tuomet, kai patyrusios vakarų šalių Vyriausybės pramušinėja ir stumdo direktyvų projektus, čekai tėškia savo akcentą – mažiau yra daugiau. Europos Komisija per geresnio reglamentavimo programą skatina naikinti nereikalingus teisės aktus net atsiima pateiktus direktyvų projektus, tačiau gerai kalbėti neužtenka, kai kita ranka nuolat teikiamos reguliavimo iniciatyvos, kad ir paskutinė dėl SMS žinučių kainų vienodinimo.
Lietuvoje drąsos trūkumas. Po susitikimo su Prezidentu Finansų ministras p. Šadžius pažadėjo mažinti biudžeto išlaidas biurokratijos išlaikymui atsisakant nuo pieštukų iki 13 atlyginimo ir priedų. Drąsu finansų ministrui, kurio kišenėje metų pabaigoje žiojęs pusės milijardo litų skylė.