K. Leontjeva. Akcizų mažinimui – daug erdvės (0)

Praėjusią savaitę Vyriausybės priimtas sprendimas mažinti akcizą dyzelinui – pirmas realus žingsnis atitaisant antikrizinio plano žalą mokesčių mokėtojams. Džiugiu, kad valdžia pripažino, jog akcizų pakėlimas buvo klaida ir nusprendė šią klaidą taisyti. Bet jei akcizų dyzelinui didinimas buvo klaida, tai klaida buvo ir visų kitų akcizų (o taip pat ir kitų mokesčių) padidinimas.

Šiuo metu dauguma Lietuvoje taikomų akcizų tarifų gerokai viršija Europos Sąjungos direktyvose nustatytus minimalius reikalavimus. Žemiau esančiame grafike matyti, kad mažinamo dyzelino akcizo tarifas ES minimumą šiuo metu viršija 20,4 proc. (šis akcizas bus sumažintas iki ES minimumo), alaus – 31,6 proc., benzino – 34,4 proc., etilo alkoholio – 132,5 proc., naftos dujų ir dujinių angliavandenilių – net 143,1 proc.

ES nereikalauja jokio akcizo vynui, tačiau Lietuvoje vynui taikomas 198 Lt už 100 litrų vyno akcizas, t.y. pirkdami 0,75 litro butelį vyno, jūs sumokate 1,49 Lt. akcizo. Perkant 20 Lt kainuojantį vyno butelį, maždaug ketvirtadalis šios sumos (PVM ir akcizų forma) iškeliauja į valstybės biudžetą. Jokio akcizo vynui netaiko Bulgarija, Čekija, Vokietija, Graikija, Ispanija, Italija, Kipras, Liuksemburgas, Vengrija, Malta, Austrija, Portugalija, Rumunija, Slovėnija ir Slovakija. O kada Lietuva atsisakys akcizo vynui ir papildys šių šalių sąrašą?

Mažindama akcizus dyzelinui, valdžia ruošiasi atlikti “socialinį eksperimentą” ir stebėti, ar sumažinus akcizą padidės mokesčių surinkimas. Visų pirma, mažinti akcizus reikia ne dėl didesnių pajamų biudžetui, bet dėl žmonių ir dėl rinkos, kurią tokie dideli mokesčiai itin iškreipia. Antra, ekonomikos eksperimentai yra išvis neįmanomi, nes jie vyksta realioje rinkoje, kur izoliuoti skirtingų veiksnių įtakos neįmanoma (įtakos dyzelino kainai ir pardavimams turi n faktorių, iš kurių tik vienas – akcizai), o kainų palyginimas tėra žvilgsnis į istoriją.

Jeigu šią savaitę Seimas pritars akcizo dyzelinui sumažinimui, tai bus išties gera pradžia. Tačiau ES direktyvos mums palieka dar daug erdvės akcizų mažinimui, todėl Vyriausybė turėtų šia galimybe pasinaudoti, idant valdžios sukurti rinkos iškraipymai būtų kuo mažesni.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

thirteen − 5 =