V. Žukauskas: Smarkiausiai pripūstos greičiausiai subliūkšta (0)

Ar galima būtų kaip nors susieti teiginius, kad pagrindinė pasaulinės ekonominės krizės priežastis yra niekuo nepadengtų pinigų spausdinimas ir tai, jog pagal makroekonominius rodiklius prasčiausioje padėtyje iš Baltijos šalių šiuo metu yra Latvija. Manau, galima.

 

Apsilankius trijų Baltijos valstybių centrinių bankų internetinėse svetainėse galima sudaryti Lietuvos, Latvijos ir Estijos pinigų agregatų M2 ( į kurį įeina grynieji pinigai apyvartoje, vienadieniai indėliai, sutarto iki 2 m. termino indėliai bei įsipareigojamojo iki 3 mėn. laikotarpio indėliai) indeksus, kurie atrodo štai taip:

 

Šie indeksai parodo, kaip greitai kiekvienoje šalyje augo pinigų kiekis, pinigus suvokiant plačiąja prasme. Aiškiai matyti, kad pinigų M2 kiekis greičiausiai augo Latvijoje. Iki 2008 metų liepos mėnesio, kuomet jis pradėjo mažėti, per penkerius metus nuo 2003 metų liepos mėnesio pinigų M2 kiekis Latvijoje buvo išaugęs 3,2 karto. Lietuvoje ir Estijoje tuo pat laikotarpiu pinigų kiekis M2 išaugo po 2,6 karto.

 

Daug kalbėta apie pinigų kiekio didėjimo pasekmes ekonomikai. Vienu sakiniu grubiai jas galime apibendrinti taip: augantis pinigų kiekis iškraipydamas rinkos dalyvių lūkesčius sukuria trumpalaikį ekonomikos pakilimo efektą, po kurio seka korekcija ir ekonomikos nuosmukis.

 

Manau, kad trijų Baltijos valstybių pavyzdys yra puiki šio proceso iliustracija. Latvijoje pinigų M2 kiekis nagrinėjamu laikotarpiu augo greičiausiai. Greičiausiai augo bei „pūtėsi“ ir jos ekonomika: vidutinis ketvirtinis BVP augimas (lyginant su praeitų prieš tai buvusių metų atitinkamu ketvirčiu) Latvijoje 2007-2008 metais buvo didžiausias – 8,9 proc. Lietuvoje ir Estijoje jis atitinkamai siekė 8,1 ir 7,3 proc.

 

Neatsitiktinumas tai, kadLatvija šiuo metu skaudžiausiai išgyvena ekonominę krizę. Išankstiniais duomenimis, 2008 metų IV ketvirtį Latvijos BVP, lyginant su prieš tai buvusių metų tuo pat ketvirčiu, smuko 10,5 proc. Lietuvoje ir Estijos BVP kritimas siekė atitinkamai 2 ir 9,4 proc.

Tvaraus ekonomikos augimo galima pasiekti ne didinant pinigų kiekį, o keliant produktyvumą. Todėl dabartinė pinigų pumpavimo ir stimulų ekonomikai gaivinti panacėja yra ligos gydymas „vaistais“, sukėlusiais šią ligą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

14 + ten =