G. Kadziauskas: Šaudymas į judantį taikinį (0)

Šiandien  Vyriausybė oficialiai pareiškė tai, ką šeštadienį žiniasklaidai prasitarė posėdžiavę ministrai – gyventojų pajamų mokestį mažins ne iki 20 proc., bet tik iki 21 proc. Pagrindinė to priežastis prie GMP prisidedantis sveikatos mokestis, kuris turėtų būti vienu procentiniu punktu didesnis nei planuota: ne 5 proc., o 6 proc.

 

Greta šių pasiūlymų Finansų ministerija išleidžia patikslintas 2009 metų BVP mažėjimo prognozes – vietoje laukto 1,5 BVP susitraukimo, bus laukiama bene tris kartus didesnis BVP mažėjimas – 5 proc.

 

Prognozių prastėjimo tempas įspūdingas. Taip pat įspūdingas yra ir valdančiosios koalicijos pozicijos mobilumas dėliojant mokesčio tarifų klausimus. PVM tarifas ilgą laiką blaškėsi tarp 19 ir 20 proc. Gyventojų pajamų mokesčiui buvo žadamas ir 24 (15 GPM ir 8 proc. sveikatos mokesčio tarifas)  ir 20,  ir 21 proc. tarifas.  24 proc. mokestis buvo numatytas keturių partijų koalicinėje sutartyje.

 

Nei viena iš koaliciją formuojančių partnerių tokių mokesčių tarifų šokių nežadėjo. Liberalų sajūdis žadėjo nedidinti mokesčių, o GPM mažinti, liberalcentristai – taip pat, konservatoriai pagal galimybes žadėjo mažinti GMP ir ateityje įvesti nekilnojamojo turto mokestį. Tautos pažangos partija priešrinkiminėje diskusijoje nedalyvavo. Nei vieni liberalai, nei konservatoriai taip pat nežadėjo daugiau lėšų sveikatos apsaugai. Visi žadėjo reformas ir pripažino, kad vien lėšų skyrimas sveikatos apsaugos sistemos negelbėtų – gerklė per plati. Iš sveikatos apsaugos ministro A.Čapliko lūpų pasiryžimo reformoms nesigirdi.

 

Mokesčių tarifai koreguojami pagal šalies ūkio prognozes žada prastus sprendimus. Kuo vėliau bus apsispręsta dėl mokesčių, tuo remiantis parodyta logika aukštesni bus mokesčių tarifai. Tarifų didėjimu bus bandoma iš mažėjančios apmokestinamos bazės paimti biudžetui trūkstamas lėšas. Vargu, ar tai duos laukiamų rezultatų. Atvirkščiai, verslas išaugusius mokesčius jau vertina kaip papildomą sunkumą krizei įveikti, o tai savo ruožtu mažina galimybes veikti sėkmingai. Kiekviena neigiama BVP prognozė turėtų atsiliepti biudžeto išlaidų eilutei, antraip kilpa  bus užsmaugta, o valdžia liks nevalgiusi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

1 × three =