Vakar buvau Valstybinės mokesčių inspekcijos organizuotame seminare apie Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus. Anšlagas! Į salę net neprasibraut, visos šalia esančios palangės ir stalai sėte nusėti apskaitininkėmis. Neretai moteriai netgi teko sėdėti ant laiptų arba kituose pastato aukštuose, besiklausant VMI arba Sodros specialistų aiškinimų per visame pastate esančias kolonėles.
Nežinau, ar kada esu mačiusi tiek daug į vieną vietą susirinkusių susirūpinusių veidų. Jau seniai girdėjau tokį pasipiktinimą ir burbenimus, kokius sukėlė vieno VMI specialisto išsakyta nuomonė, kad GPMĮ pakeitimai atrodo sudėtingi tiktai pirmą kartą perskaičius naująją įstatymo redakciją. Skaitant ją jau antrą kartą, viskas atrodo paprasta, tad „nėra ko nerimauti“, ramino jis.
Vis tik nerimauti yra dėl ko. Vien ko verti NPD skaičiavimo pasikeitimai! Išbandžius formulę praktikoje, matyti, kad nėra ji tokia jau ir sudėtinga – tačiau įsivaizduokim, kad vienas apskaitininkas skaičiuoja formulę šimtui darbuotojų… Pasikeitė atlyginimas – skaičiuok iš naujo. Aišku, šiais laikais nesunku kompiuterio programoje įrašyti formulę, pagal kurią bus apskaičiuotas kiekvieno darbuotojo atlyginimui taikomas NPD. Tačiau lyginant šį NPD taikymo būdą su ankstesniuoju – kuomet visiems tekdavo vienodo 320 litų dydžio NPD (ir kai kuriems gyventojams dar būdavo pritaikomas papildomas NPD) – vargu ar viskas „paprasta“.
Mažai kas abejojo, kad į skubiai sukurptus įstatymus bus įsivėlę klaidų, kurias vėliau teks atitaisinėti. Ekspertų prognozės pasitvirtino – atitaisymų lietus jau prasidėjo. Seminaro pradžioje VMI specialistai džiugiai pranešė ryto „žinias“ – gyventojai, metų bėgyje nepritaikę NPD, pateikdami metinę mokesčių deklaraciją permokėtą sumą galės
susigrąžinti.
Žinia išties džiugi, kadangi atitaisoma prieš tai buvusi neteisybė – metų pabaigoje paskaičiavus metinį NPD, neprimokėtą sumą gyventojas turės grąžinti biudžetui, tačiau dėl permokėtos sumos sugrąžinimo gyventojui nebuvo nė žodžio.
Vis tik kyla nemažai klausimų: kiek truks tas atitaisymų lietus? Kiek klaidų bus pastebėta? Kaip nenerimauti dėl būsimų pakeitimų, jei specialistai, kalbėdami apie pajamas, kurios įtraukiamos į gyventojo metines pajamas perskaičiuojant metinį NPD, teigia, kad „dabartinis sąrašas kol kas yra baigtinis, bet metų eigoj gali būti pakoreguotas.“ Tai gali prieštarauti Mokesčių administravimo įstatyme įtvirtintam apmokestinimo aiškumo principui: „mokestinės prievolės turinys, jos atsiradimo, vykdymo ir pasibaigimo tvarka ir pagrindai Lietuvos Respublikos mokesčių teisės aktuose turi būti aiškiai apibrėžti.“
Tačiau atitaisyti reikia ne tik formalias klaidas, bet ir pačius mokesčių naštą padidinusius pakeitimus. Mokesčių našta labiausiai išaugo individualią veiklą vykdantiems gyventojams, neretas kurių priklauso socialiai pažeidžiamiausiems visuomenės sluoksniams. Pavyzdys – pagal verslo liudijimą dirbantis pensininkas, per metus iš individualios veiklos gausiąs 4 000 Lt. pajamų. Privalomojo sveikatos draudimo įmokos, kurias turės sumokėti šis gyventojas, sudaro 9 proc. nuo pajamų, t.y. 360 Lt. Bet gi jokios papildomos paslaugos bent jau kol kas jis negaus, nes sveikatos draudimu jį jau draudžia valstybė savo lėšomis!..
Seminaro metu dalyvių klausimai galbūt ir buvo atsakyti, tačiau joms išsiskirsčius, jos susidurs su tikrais gyvenimo atvejais, kurių mokesčių specialistų pateikti pavyzdžiai neaprėpia. Paprastiems žmonėms susigaudyti naujovėse ir panešti sunkią mokesčių naštą yra dar sunkiau. Kritikuoju ne VMI specialistus, kurie dar patys aiškinasi pakeitimus ir buvo priverstinai įmesti į dabartinį chaosą. Kritikuoju tuos, kurie šią košę išvirė per vieną naktį, kurie patys jokios ekonominės veiklos nevykdo ir nesupranta, kad prie mokestinės bazės pakeitimų reikia prisitaikyti. Nesupranta, kad žmogui tenkančiai mokesčių naštai išaugus triskart, taikytis su tokiais pasikeitimais net nesinori.